„Bezpieczny Przejazd” – wspólne działania legnickich policjantów, SOK oraz PLK

Legniccy policjanci ruchu drogowego realizowali wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz pracownikami Polskich Linii Kolejowych działania prewencyjne pod hasłem „Bezpieczny przejazd”.

Głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi użytkowników dróg na bezpieczeństwo w okolicach przejazdów kolejowych. Pamiętajmy, ze próbując zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem, tak naprawdę ścigamy się ze śmiercią.

10 lipca br. w rejonie przejazdu kolejowego znajdującego się na drodze wojewódzkiej nr 364, pomiędzy Legnicą a Złotoryją funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wraz z pracownikami Polskich Lini Kolejowych oraz Strażą Ochrony Kolei rozmawiali z kierowcami i osobami pieszymi na temat zasad bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych.

Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego przekazywano ulotki oraz pamiątkowe odblaskowe gadżety przypominające o właściwych i zgodnych z przepisami zachowaniach na przejazdach kolejowych, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, przewożonych pasażerów oraz pieszych.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych są niezmienne od lat. Zachowanie szczególnej ostrożności to bezsprzecznie najważniejsza z nich. Policjanci przypominają, że w chwili gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd.

Nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczyna. Niektórzy kierowcy myślą, że zdążą przed zamykającym się szlabanem i nadjeżdżającym pociągiem. Popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem wielu osób. Kilkanaście zaoszczędzonych sekund nie jest warte narażania siebie i innych na tak ogromne niebezpieczeństwo.