Zmarła Maria Gmyz, radna sejmiku województwa lubelskiego

W wieku 64 lat zmarła radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Maria Gmyz. Od kilku dni przebywała w szpitalu wojewódzkim w Zamościu.

Maria Gmyz radną sejmiku była od 2014 roku. Należała do klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej, w latach 2002-2005 wykonywała mandat radnej miejskiej w Zamościu, pełniąc w tym czasie funkcję przewodniczącej Rady Miasta.

Z zawodu była architektem po Politechnice Krakowskiej. Przez lata prowadziła swoją pracownię architektoniczną. Była autorką projektu ołtarza, na którym liturgię podczas wizyty w Zamościu w czerwcu 1999 roku odprawiał papież Jan Paweł II. Zaprojektowała także m.in. pomnik JPII przed zamojskim kościołem Matki Boskiej Królowej Polski czy świątyni pw. św. Ojca Pio w Tomaszowie Lubelskim.

Działalność zawiesiła po tym, jak w 2016 roku została powołana na stanowisko zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Wieloletnia Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Maria Gmyz była członkiem Diecezjalnej Komisji Artystyczno – Budowlanej budownictwa sakralnego, członkiem Rady Programowej Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Maria Gmyz jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Inteligencji w Zamościu przyczyniła się do powołania Katolickich Szkół Publicznych: podstawowej i gimnazjalnej im. Św. Ojca Pio.

Angażując się w wiele inicjatyw prowadzonych przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich wspierała m.in. organizowanie Marszu dla Życia i Rodziny.

Była inicjatorką powołania Zamojskiego Towarzystwa Filozoficznego i Podyplomowych Studiów Filozoficzno-Humanistyczno-Etycznych dla inteligencji w Regionie. Organizowała bardzo popularny, integracyjny konkurs plastyczno – poetycki dla dzieci i młodzieży, w tym dla osób niepełnosprawnych. Od wielu lat w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Inteligencji przygotowywała w Zamościu Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Maria Gmyz zmarła dziś (10.02) w wieku 64 lat w Szpitalu Papieskim w Zamościu.

+Pokój Jej Duszy