Zielona Góra i Gorzów dewastacji miast mówią NIE!

Stop hejtowi w przestrzeni miejskiej.

Bohomazy w przestrzeni publicznej, zniszczone elewacje domów i napisy na murach to plaga polskich miast. W Zielonej Górze walczą z wandalami Pogromcy Bazgrołów, którzy jak sami o sobie piszą na stronie pogromcybazgrolow.pl:            

„Pokrywamy „milczeniem farby” bzdury i wulgaryzmy pojawiające się na murach w naszej dzielnicy. Działamy na wzór naszego krakowskiego protoplasty, walcząc z bazgrołami pojawiającymi się na elewacjach naszych domów i firm. Uważamy, że grafficiarz to często artysta wypełniający przestrzeń miejską dobrą, acz często nielegalną sztuką”.            
Pogromcy Bazgrołów nie skupiają się tylko na ograniczaniu coraz bardziej popularnego zjawiska wątpliwej jakości twórczości w przestrzeni publicznej miasta przy pomocy artystycznych środków wyrazu, ale również walczą o wprowadzenie zmian legislacyjnych dotyczących zarówno ścigania jak i karania sprawców miejskiego wandalizmu.           
Jedna z akcji zielonogórskich pogromców cieszyła się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców. Wzięli udział w oczyszczaniu przestrzeni miejskiej z haseł szerzących nienawiść.  Niestety napisów propagujących rasizm czy faszyzm w mieście nie brakuje. Tym razem z wszechobecnym hejtem nie walczyli pędzlem i farbą, ale środkami do czyszczenia. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra.               
Inny pomysł na niedzielnych artystów ma zmęczony skalą problemu gorzowski magistrat. Mieszkańcy będą mogli bazgrać i pisać do woli w przestrzeni miasta całkowicie legalnie, ale tylko na słupach ogłoszeniowych oznaczonych „Miejsce na Wasze refleksje” i pod warunkiem, że przekaz zamieszczanych treści będzie kulturalny i bez znamion hejtu.                
Opracowanie BC 
Na podstawie gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl,  zielonagora.naszemiasto.pl  
https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/na-slupie-ogloszeniowym-mozesz-wyrazic-swoje-mysli-i-to/ar/c11-7770390   
https://zielonagora.naszemiasto.pl/hejtowi-w-miescie-mowia-stop-pogromcy-bazgrolow-wyczyscili/ar/c1-7778012   
Obraz KatarzynaTyl z Pixaby

4 komentarze do wpisu „Zielona Góra i Gorzów dewastacji miast mówią NIE!”

Dodaj komentarz