Zielona Góra i Gorzów dewastacji miast mówią NIE!

Stop hejtowi w przestrzeni miejskiej.

Bohomazy w przestrzeni publicznej, zniszczone elewacje domów i napisy na murach to plaga polskich miast. W Zielonej Górze walczą z wandalami Pogromcy Bazgrołów, którzy jak sami o sobie piszą na stronie pogromcybazgrolow.pl:            

„Pokrywamy „milczeniem farby” bzdury i wulgaryzmy pojawiające się na murach w naszej dzielnicy. Działamy na wzór naszego krakowskiego protoplasty, walcząc z bazgrołami pojawiającymi się na elewacjach naszych domów i firm. Uważamy, że grafficiarz to często artysta wypełniający przestrzeń miejską dobrą, acz często nielegalną sztuką. Tymczasem ludzie pozostawiający fekalia słowne i wulgarne znaki graficzne to zwykłe OBSZCZYMURKI! Liczymy na to, że ta nazwa na trwałe przylgnie do tych miejskich wandali. Przyłącz się do naszej akcji lub zostań naszym sprzymierzeńcem !!!”.            
Pogromcy Bazgrołów nie skupiają się tylko na ograniczaniu coraz bardziej popularnego zjawiska wątpliwej jakości twórczości w przestrzeni publicznej miasta przy pomocy artystycznych środków wyrazu, ale również walczą o wprowadzenie zmian legislacyjnych dotyczących zarówno ścigania jak i karania sprawców miejskiego wandalizmu.           
Jedna z akcji zielonogórskich pogromców cieszyła się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców. Wzięli udział w oczyszczaniu przestrzeni miejskiej z haseł szerzących nienawiść.  Niestety napisów propagujących rasizm czy faszyzm w mieście nie brakuje. Tym razem z wszechobecnym hejtem nie walczyli pędzlem i farbą, ale środkami do czyszczenia. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra.               
Inny pomysł na niedzielnych artystów ma zmęczony skalą problemu gorzowski magistrat. Mieszkańcy będą mogli bazgrać i pisać do woli w przestrzeni miasta całkowicie legalnie, ale tylko na słupach ogłoszeniowych oznaczonych „Miejsce na Wasze refleksje” i pod warunkiem, że przekaz zamieszczanych treści będzie kulturalny i bez znamion hejtu.                
Opracowanie BC 
Na podstawie gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl,  zielonagora.naszemiasto.pl  
https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/na-slupie-ogloszeniowym-mozesz-wyrazic-swoje-mysli-i-to/ar/c11-7770390   
https://zielonagora.naszemiasto.pl/hejtowi-w-miescie-mowia-stop-pogromcy-bazgrolow-wyczyscili/ar/c1-7778012   
Obraz KatarzynaTyl z Pixaby

Get involved!

Comments

No comments yet