Wrocławskie MPK wybrało dostawcę nowych tramwajów

Wrocławskie MPK poinformowało o wyborze dostawcy nowych tramwajów. 25 składów dostarczy poznańska firma Modertrans.

Wartość zamówienia to 205 mln złotych. Wrocławski przewoźnik może również skorzystać z prawa opcji i dokupić kolejnych 21 takich samych tramwajów.

Zaproponowany przez Modertrans Poznań pojazd, to tramwaj z rodziny Moderus Gamma – w pełni niskopodłogowy, trójczłonowy, oparty na czterech wózkach trakcyjnych, o długości blisko 32 metrów.

Jednak, jak podkreślają w MPK, tramwaj dla Wrocławia będzie tak naprawdę produktem „szytym na miarę”, dlatego jego prezentowany wygląd to tylko wizualizacja rodziny tramwajów Moderus Gamma.

Ostateczny kształt pojazdu, jak i zagospodarowanie wnętrza będą uzgadniane zaraz po podpisaniu umowy.

– Co cieszy, to fakt, że zapłacimy mniej niż zakładaliśmy przed otwarciem ofert. Co cieszy podwójnie to fakt, że pieniądze zostaną w kraju, bo zwycięzcą jest polska firma

– powiedział prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Przypomnijmy, że wpłynęły dwie oferty, od Pesy z Bydgoszczy i Modertransa z Poznania. Ostatecznie więcej punktów w rozstrzygnięciu otrzymał ten drugi oferent.

– To dla nas szczególnie ważne, by pojazdy, które kupimy, nie niszczyły torowisk. Gammy, dzięki lekkiej konstrukcji oraz równomiernie rozłożonym naciskom ośmiu osi, nie będą negatywnie oddziaływały na nasze tory i rozjazdy. Tramwaje zostaną wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności

– dodał Krzysztof Balawejder.

Dotychczas używane we Wrocławiu wagony z Modertrans należą także do najmniej awaryjnych oraz cenionych przez mechaników wrocławskiego MPK.

Tramwaje na nowe linie 

Tramwaje będą obsługiwały budowane obecnie linie na Nowy Dwór i Popowice, harmonogram ich dostaw zbiega się zatem z terminem zakończenia inwestycji torowych. Będą operowały z zajezdni Gaj i Borek.

Zgodnie z wymaganiami wrocławskiego przewoźnika, objęte zostaną pięcioletnią gwarancją. Podobne wagony serii Gamma zamówił niedawno Poznań (Modertrans jest spółką zależną poznańskiego MPK.)

Jak wynika ze specyfikacji przetargowej, nowe wagony tramwajowe mają także zostać wyposażone w system własnego zasilania awaryjnego, który, zakładając 60% napełnienia pasażerami, umożliwia przejechanie minimum 400 metrów w sytuacjach braku lub uszkodzenia zasilania trakcyjnego. 

Dodaj komentarz