We Włocławku EkoPatrol wyposażony w drona namierzy „kopciuchy”

To ma być kolejny bastion w walce z tzw. „kopciuchami” zatruwającymi powietrze we Włocławku. Miejska ciepłownia i straż miejska połączyły siły i razem tworzą EkoPatrol, który ma wykrywać miejsca, gdzie w piecach spala się śmieci.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postanowiło wykorzystać drona, którym dysponuje od kilku lat, do monitorowania jakości powietrza. Dzięki jego pracy, wspólnie ze Strażą Miejską, zamierza stworzyć mapę miejsc, w których występuje największe stężenie smogu i trujących substancji.

Po namierzeniu przez drona „truciciela”, strażnicy miejscy będą odwiedzać posesję i badać sprawę. Jeśli okaże się, że w piecu spalane były śmieci, wymierzą karę grzywny lub skierują sprawę do sądu.

Straż miejska może karać osoby palące w piecach odpadami na podstawie Ustawy prawo ochrony środowiska i Ustawy o utrzymania czystości i porządku w gminach, a także Ustawy o samorządzie gminnym.

Włocławscy strażnicy od roku mają też na wyposażeniu specjalne auto wyposażone w sensory mierzące poziom trujących substancji w powietrzu.

Źródło: ddwloclawek.pl

Foto: Florian Schmucker z Pixabay