W czerwcu w Toruniu wrócą opłaty za parkowanie w parkomatach

Od 1 czerwca 2020 r. kierowcy znów będą mogli płacić za parkowanie w Toruniu za pomocą parkomatów – zadecydowała 14 maja 2020 r. Rada Miasta Torunia. Powrócą też biletomaty w pojazdach MZK.

Zgodnie z wcześniejszą zmianą w „Regulaminie poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania oraz opłat dodatkowych za nieuiszczenie opłat za postój”, wprowadzoną przez Radę Miasta ze względu na stan epidemiczny, kierowcy nie mogli płacić za parkowanie poprzez parkomaty. W połowie marca br. urządzenia zostały wyłączone i zafoliowane, zaś kierowcy zobowiązani do uiszczania opłat poprzez aplikacje mobilne Mobilet i Skycash lub w formie abonamentu.

Ponieważ w związku ze stopniowym znoszeniem przez rząd ograniczeń w przestrzeni publicznej, usługach i handlu, ruch samochodowy na ulicach Torunia i w Strefie Płatnego Parkowania ponownie wzrasta, na sesji 14 maja 2020 r. radni zadecydowali, że obostrzenia, wprowadzone formalnie uchwałą z 23 kwietnia 2020 r., zostaną złagodzone i pojawi się znów możliwość korzystania z parkomatów. Urządzenia zostaną oczywiście uruchomione z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Operator będzie zobowiązany do ich dezynfekcji trzy razy dziennie w godzinach funkcjonowania strefy (8.00-18.00) oraz do umieszczenia na urządzeniach informacji zalecającej stosowanie rękawiczek przy obsłudze.

W podobnym czasie planowane jest także przywrócenie możliwości zakupu biletów w biletomatach znajdujących się w tramwajach i autobusach. Również te urządzenia będą opatrzone stosowną informacją sanitarną dla pasażerów oraz dezynfekowane na pętlach.

W marcu br. wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania w Toruniu spadły w porównaniu z marcem 2019 r. o około 140 tys. zł, analogicznie w kwietniu o 350 tys. zł. Wzrosła też liczba wezwań do uiszczenia opłaty za parkowanie – ze 100 dziennie w normalnym okresie, do 200 w czasie epidemii. 

Źródło: torun.pl

Foto: Małgorzata Litwin

Dodaj komentarz