W Białymstoku będą obradować radni miejscy i wojewódzcy. Jedni online, drudzy osobiście

Podobnie jak państwo polskie, tak i samorządy, w czasie epidemii – muszą działać. Dlatego od rana trwać będą obrady, tak radnych Rady Miasta Białegostoku, ale też w tym samym czasie rozpoczną się jeszcze obrady Sejmiku Województwa Podlaskiego, które tym razem przeniesione zostały do budynku podlaskiej opery.

Sesja Rady Miasta Białegostoku w kwietniu miała się w ogóle nie odbyć. Decyzję w tej sprawie podjął Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym. Z jakichś powodów uznał, że nie można przeprowadzić sesji w sposób zdalny i w ogłoszeniu zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej poinformował, że sesja po prostu się nie odbędzie.

Dodał jednak, że w przypadku koniecznym do zapewnienia właściwego funkcjonowania miasta Białystok w czasie epidemii, to na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku będzie mogła odbyć się tzw. nadzwyczajna sesja Rady. Czyli dokładnie powtórzył to, co pisał już około miesiąc temu.

Kilka dni temu radny Prokorym jednak zmienił zdanie i sesję zwołał. Ma odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie, czyli 27 kwietnia. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się komunikat w tej sprawie, z którego dowiadujemy się także, że sesja będzie odbywała się w sposób zdalny. Zamieszczony został również porządek obrad oraz projekty uchwał, które podlegać będą głosowaniu radnych.

Poniedziałkowa sesja Rady Miasta Białystok odbędzie się w trybie zdalnym. Początek obrad godz. 10.00.

– przekazała także informację na redakcyjne skrzynki mailowe Agnieszka Zabrocka z Biura Rady Miasta.

To będzie pierwsze takie posiedzenie Rady Miasta w trybie zdalnym, ale można je będzie śledzić w internecie. Dodamy, że w różnych samorządach w Polsce, radni takie sesje mają już za sobą. Od blisko miesiąca istnieją bowiem narzędzia do przeprowadzania sesji zdalnych, jak też i przepisy prawne, które dopuszczają możliwość debaty i głosowania zdalnego.

W innych okolicznościach za to spotkają się radni Sejmiku Województwa Podlaskiego. W tym przypadku nie będzie organizowanej sesji zdalnej. Zmieni się bowiem miejsce obrad – bo radni spotkają się już nie w urzędzie marszałkowskim, tylko w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jest tam wystarczająco dużo miejsca, aby radni zachowali od siebie bezpieczną odległość.

XVIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego odbędzie się w poniedziałek, 27 kwietnia 2020 r. Radni będą obradować na widowni Dużej Sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku ul. Odeska 1. Początek o godz. 10.00. Obrady będą transmitowane na kanale YouTube

– czytamy na stronie Wrót Podlasia.

Zarówno jedną, jak i drugą sesję radnych będziemy śledzić na bieżąco i poinformujemy o decyzjach radnych oraz sprawach istotnych dla mieszkańców tak Białegostoku, jak i województwa podlaskiego.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Źródło: ddb24.pl

Foto: wrotapodlasia.pl

Get involved!

Comments

No comments yet