Używanie służbowych kart płatniczych w szczecińskim magistracie na celowniku

Używanie służbowych kart płatniczych w szczecińskim magistracie na celowniku radnej Agnieszki Kurzawy. Prezydent, trzej jego zastępcy oraz skarbnik i sekretarz nie korzystali z nich przez ostatnie półtora roku wcale!                   


Radna PiS Agnieszka Kurzawa postanowiła zapoznać się z danymi na temat służbowych wydatków z budżetu miasta przy użyciu kart płatniczych w okresie od początku ubiegłego roku do połowy roku bieżącego. Na stosowną interpelację o korzystaniu z nich przez szczecińskich samorządowców uzyskała odpowiedź skarbnika Stanisława Lipińskiego.               

Co ciekawe, trzeba przyznać, że władze miasta najwyraźniej wzięły sobie do serca wrzawę społeczną po nagłośnionych przez media w ubiegłych latach wielu kontrowersyjnych przypadkach wydatków opłacanych przez polityków służbowymi kartami z pieniędzy podatników, ponieważ z raportu skarbnika miasta wynika jak podaje portal gs24.pl, że … szczecińscy samorządowcy stronią od tej formy płatności.       

     
Okazało się, że we wspomnianym wyżej okresie posiadający takie karty prezydent miasta Piotr Krzystek, jego zastępcy Daniel Wacinkiewicz, Michał Przepiera i Anna Szotkowska oraz sekretarz Rydzard Słoka, jak i wymieniony wcześniej skarbnik, z kart służbowych nie korzystali wcale. Natomiast sławny w całej Polsce z pewnego nieco kontrowersyjnego składania kwiatów pod pomnikiem, którego być w mieście nie powinno, wiceprezydent Krzysztof Soska (zastępca do spraw oświaty) nadrobił to z niezłą nawiązką.              

Jak podaje portal gs24.pl Krzysztof Soska w tym czasie ze służbowej karty płatniczej korzystał kilkadziesiąt razy, na szczęście dla niego, nie na ośmiorniczki. Na liście wydatków znalazły się przejazdy służbowe, opłaty za korzystanie z autostrad, noclegi w warszawskich hotelach czy przelot liniami lotniczymi (tanimi) z innym miejskim urzędnikiem, wydał na to łącznie 9254 zł.           

Co ciekawe ów wiceprezydent wyprzedził również kolegów samorządowców i to znacznie, w generowaniu służbowych kosztów przy organizacji różnego rodzaju spotkań i paneli dyskusyjnych, bowiem 32 tys. zł w porównaniu do 11-15 tys. zł  pozostałych urzędników może być zastanawiające. Ale być może wiceprezydent Soska po prostu coś robi.                     

Warto jeszcze porównać bieżącą sytuację z danymi z lat wcześniejszych, jak donosił w lutym 2019 roku portal 24kurier.pl w latach 2014-2018 kiedy takie karty służbowe były w rękach trzech wiceprezydentów miasta i aż sześciu urzędników magistratu, bilans ich łącznych wydatków z wykorzystaniem tych kart wynosił 111,5 tys. zł. Największy udział w tym mieli dwaj ówcześni, byli już wiceprezydenci Szczecina, Mariusz Kądziołka – blisko 4,5 tys. zł oraz Piotr Mync – 4,4 tys. zł.            

Opracowanie BC 

Źródło:       

https://gs24.pl/w-magistracie-przestali-korzystac-z-kart-sluzbowych-z-jednym-wyjatkiem/ar/c1-15186840

https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/sluzbowe-karty-platnicze-wydatki-urzednikow/

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet