Uwaga! W Białymstoku smogobus kontroluje powietrze

Białostocka straż miejska od października tego roku jest wyposażona w specjalistyczny samochód do kontroli jakości powietrza. Jest to laboratorium na kółkach wyposażone w sprzęt pomiarowy do badania zanieczyszczeń.

Jak stwierdził prezydent miasta podczas przekazania sprzętu straży miejskiej, smogobus on charakter głównie prewencyjny, ma zniechęcać mieszkańców do palenia byle czym.

Strażnicy miejscy w tym sezonie (od 1 października) przeprowadzili już ok. 200 kontroli – zarówno nieruchomości, jak i rejonów miasta. Za pomocą nowoczesnego sprzętu znajdującego się na pokładzie smogobusa wykonywali pomiary pyłu zawieszonego, którego poziom może wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów. Podczas kontroli funkcjonariusze stwierdzili 11 nieprawidłowości. Nałożyli 9 mandatów karnych, a w dwóch przypadkach udzielili pouczeń.

Źródło: bialystok.pl