Szczecin prowadzi program wsparcia finansowego dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera „Bon Alzheimer 75+”

Ruszyła trzecia edycja samorządowego szczecińskiego programu „Bon Alzheimer 75+”. Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził program wsparcia finansowego dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera „Bon Alzheimer 75+”. W tym roku rusza już trzecia edycja wypłat środków w ramach tej niezwykłej samorządowej inicjatywy. Miasto zarezerwowało w budżecie na ten szczytny cel aż 2 miliony złotych. W 2019 roku samorządowcy przyznali pomoc ponad 700 szczecińskim opiekunom osób po 75. roku życia z rozpoznaną chorobą Alzheimera, to o prawie 300 więcej niż w pierwszej pilotażowej edycji programu.
Wartość bonu opiekuńczego to maksymalnie 3 tys. zł, wypłacane w trzech transzach po tysiąc złotych. Jedynym dokumentem jaki opiekun musi dołączyć do wniosku o dotację jest zaświadczenie od lekarza specjalisty: neurologa, psychiatry lub geriatry o tym, że senior podlega specjalistycznej opiece poradni zdrowia lub zespołu leczenia środowiskowego. W dodatku przewidziano ułatwienie dla osób, które wcześniej korzystały już z tego świadczenia, nie muszą starać się o nowe zaświadczenia lekarskie, poprzednio wystawione nie tracą swojej ważności.
Czas na składanie wniosków wyznaczony jest od 10 lutego do 30 listopada. Szczecińskie Centrum Świadczeń przyjmuje je aż  w trzech punktach:W głównej siedzibie przy ul. Bł. Wincentego Kadłubka 12; w filii SCŚ przy ul. Kaszubskiej 30; w filii Urzędu Miasta na Prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40.

Na podstawie radioszczecin.pl,  szczecin.tvp.pl

Obraz kalhh z pixabay.com