Radny apeluje do wojewody o umożliwienie samorządom sesji online

Daniel Dragan (fot. archiwum)

Radny powiatu bialskiego apeluje do wojewody o wytyczne do prowadzenia sesji za pomocą elektronicznych systemów. Urząd odpowiada, że być może w najbliższym czasie nastąpią zmiany prawne w tym zakresie.

Sesja powiatu bialskiego miała się odbyć 30 marca, ale ze względu na bezpieczeństwo radnych i pracowników starostwa, przewodniczący Mariusz Kiczyński odwołał posiedzenie. Ale w Lublinie taka sesja odbyła się.

– Sytuacja epidemiologiczna w kraju paraliżuje decyzyjność samorządów. W związku z tym zwróciłem się do wojewody lubelskiego o jednoznaczne wytyczne w sprawie możliwości prowadzenia sesji zdalnie przy pomocy elektronicznych systemów komunikacji – tłumaczy Daniel Dragan (Porozumienie Samorządowe), wiceprzewodniczący rady powiatu.

Wie, że podobne komunikaty wydali już wojewoda zachodniopomorski i dolnośląski.

– Pozwoli to na sprawną pracę nie tylko powiatu bialskiego, ale wszystkich samorządów województwa lubelskiego – uważa radny. Jego zdaniem zdalne przeprowadzanie obrad i podejmowanie uchwał jest możliwe i dopuszczalne przez ustawę o samorządzie powiatowym. Dragan zwraca się do wojewody o podjęcie rozstrzygnięć jak najszybciej.

Co na to wojewoda? – W obecnym stanie prawnym możliwe jest tylko zwrócenie się z prośbą o rozważenie celowości posiedzeń. A jeśli są one konieczne, to niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego – tłumaczy Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody. Chodzi m.in. o zapewnienie maseczek, rękawiczek oraz środków do dezynfekcji. – Być może w najbliższym czasie nastąpią zmiany prawne, które w jednoznaczny sposób rozstrzygną formułę wspomnianych posiedzeń – zaznacza rzecznik.

Źródło:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

Get involved!

Comments

No comments yet