Rada gminy Zabór wygrała przed sądem starcie z Regionalną Izbą Obrachunkową

Sprawa dotyczy ulg, które uchwalili radni gminy przy stawkach opłat za wywóz odpadów dla mieszkańców prowadzących kompostowniki. Sukces może być przełomowy dla innych polskich gmin.          

Jak donosi portal plus.gazetalubuska.pl Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie rozpatrujący spór gminy Zabór z RIO orzekł, że sposób naliczania spornych ulg jest zgodny z prawem. Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy, jednak zapłacą mniej za śmieci i dobra wiadomość dla mieszkańców całego kraju, będzie można wziąć przykład.               

O co chodziło w sporze? Rada gminy w związku z ogólnopolskimi zmianami w gospodarce odpadami zmuszona była uchwalić znaczne podwyżki za odbiór śmieci. Na szczęście dla mieszkańców nie zapomnieli też o obniżkach dla osób czynnie włączających się do systemu przetwarzania produkowanych odpadów, czyli za kompostowanie bioodpadów. Jednak przyjęta zasada, że ulga nie będzie dotyczyła gospodarstwa domowego jako całości lecz będzie liczona od każdej osoby należącej do gospodarstwa nie spodobała się przedstawicielom RIO.             

Kiedy radni uparcie obstawali przy stanowisku, że ponieważ w gminie cena za wywóz i utylizację odpadów liczona jest od osoby, najwłaściwszy będzie również taki system przy ustalaniu ulgi za prowadzenie kompostownika słusznie rozumując, że kompostowane bioodpady również są wytwarzane przez każdą osobę z gospodarstwa domowego, sprawa wylądowała w sądzie. Regionalna Izba Obrachunkowa posunęła się nawet do unieważnienia uchwały rady gminy Zabór. Jak się okazało przedwcześnie, WSA unieważnił nieprzychylną dla mieszkańców decyzję RIO.             

Brawo radni gminy Zabór. To dobry przykład dla innych samorządów na promowanie zachowań proekologicznych poprzez specjalne gratyfikacje, a nie tylko ciągłe karanie!           

Opracowanie BC 
Źródło:      https://plus.gazetalubuska.pl/mieszkancy-gminy-zabor-zaplaca-mniej-za-smieci-przelomowy-wyrok-wsa-w-sprawie-odpadow/ar/c1-15195076

Obraz Manfred Antranias Zimmer z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet