Prace przy Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” ruszą niebawem!

Autor: Weronika Kasza

Prace przy Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” ruszą niebawem

Prace projektowe mają się rozpocząć 22-go września. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa z wykonawcą, który zrealizuje centrum edukacyjne w podrzeszowskiej Jasionce. To ma łączyć w sobie wiele dyscyplin naukowych.

Natomiast latem, prawdopodobnie w lipcu, w podrzeszowskiej Jasionce, w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo – Kongresowego G2A Arena, rozpocznie się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki nazywanego „Łukasiewiczem”. Będzie go wyróżniać ciekawy kształt budynku. Inspiracji było wiele: planety, łańcuch dna, statki powietrzne i wodne. Jedni dostrzegą w bryle samolot, inni sterowiec, jeszcze inni balon, trylobita, czy wieloryba.

Podkarpackie Centrum Nauki ma być odpowiedzią na podobne instytucje, które powstają w różnych rejonach naszego kraju. Ponieważ, jak mówili podczas konferencji prelegenci, po tej stronie Wisły jeszcze takiego obiektu nie ma.Przeczytaj także:

Prace projektowe maja się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu, a zakończenie robót planowane jest na styczeń 2022 roku. Ostateczny termin na uzyskanie pozwolenia na budowę wyznaczono na ostatni dzień maja 2022 roku.

Głównym celem inwestycji jest stworzenie warunków do zdobywania wiedzy. – W PCN znajdą się trzy obszary. W pierwszym będą ekspozycje, na których znajdą sie interaktywne eksponaty. Mają pokazać na przykład jak lata samolot, czy to jak rosną rośliny. Wszystko po to, by zainspirować młodych ludzi, ale również dorosłych. Nasze Centrum ma być nie tylko dla tych, którzy są w okresie szkolnym, ale też dla starszych, którzy jak obserwujemy, również doskonale się przy takich obiektach bawią. Powstaną też pracownie warsztatowe, laboratoria i sala multimedialna. W planie jest także wystawa mobilna, która będzie kursować po regionie i odwiedzać szkoły partnerskie. Będzie się pojawiała na różnych wydarzeniach odbywających się na terenie Podkarpacia – mówi Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury.

Za:

Rzeszów

Dodaj komentarz