Portal nacoidamojepieniadze.pl cieszy się wśród samorządów coraz większą popularnością

Gmina Skwierzyna nie ma nic do ukrycia.W ładze Skwierzyny chcą działać jawnie i przejrzyście, więc umożliwiły swoim mieszkańcom poprzez specjalną stronę internetową dostęp do danych o wpływach do budżetu i wydatkach gminy. Przy okazji kładąc nacisk na to jak wielkie znaczenie ma to gdzie mieszkańcy rozliczają swoje podatki.            

Skwierzyna jest jednym z lubuskich miast, które postanowiło zawalczyć o środki z podatków swoich mieszkańców. Okazuje się bowiem, że tylko ok. 70 procent z nich rozlicza się w swoim mieście, a to oznacza dla gminy niebagatelną stratę blisko 4 milionów złotych.                 

Pieniądze z podatków zasilają w znacznym stopniu kasę miasta i praktycznie nie ma w nim miejsca, do którego by nie trafiały. Obiekty sportowe, szkoły, biblioteki czy pomoc społeczna. Bez nich nie byłyby możliwe takie prozaiczne sprawy jak oświetlenie i sprzątanie chodników oraz ulic czy remonty dróg.              

Władze Skwierzyny postanowiły unaocznić mieszkańcom wagę problemu uciekania aż 30 procent środków z podatków, stąd zaistnienie na stronie nacoidamojepieniadze.pl. Można tam znaleźć nie tylko informacje o budżecie gminy, jej dochodach i wydatkch oraz planowanych inwestycjach, ale co najważniejsze dzięki specjalnemu kalkulatorowi każdy mieszkaniec może wybierając swoje miesięczne wynagrodzenie sprawdzić jaki jest jego finansowy udział w przychodach i wydatkach gminy na kulturę, oświatę czy gospodarkę.                

Na stronie nacoidamojepieniadze.pl można też zobaczyć jakie inwestycje mogłyby jeszcze powstać gdyby wszyscy mieszkańcy Skwierzyny rozliczali się w tym mieście i wpływów do budżetu było z tego tytułu więcej. Od odnowienia wielu dodatkowych kilometrów dróg, poprzez nowe siłownie plenerwe i place zabaw aż po ciekawe wydarzenia sportowe i kulturalne. 

              
Portal nacoidamojepieniadze.pl cieszy się wśród samorządów coraz większą popularnością. Korzysta z niego już kilkadziesiąt polskich miast i gmin. Z lubuskiego oprócz Kościerzyny gminą, która nie ma nic do ukrycia są jeszcze Żary.                 

   Opracowanie BC 

Źródło: gorzow.tvp.plhttps://gorzow.tvp.pl/49572802/na-co-ida-moje-podatki-skwierzynianie-moga-to-sprawdzic-w-internecie
Obraz: Przykuta

Dodaj komentarz