Nowe mieszkanie w prezencie świątecznym od gminy Słupsk

Któż nie chciałby być posiadaczem domu, lub chociażby niewielkiego mieszkania. Marzenia o własnym kącie czasami się jednak spełniają. Przekonało się o tym aż 36 rodzin z gminy Słupsk, które w prezencie na gwiazdkę otrzymają klucze do mieszkań w nowo wybudowanym przez gminę bloku komunalnym. Jak czytamy w portalu radiogdansk.pl docelowo mają być aż dwa, drugi będzie zasiedlany za ok. pół roku. Na lokale przystosowane do spełniania funkcji specjalnych mogą liczyć też cztery rodziny z osobami niepełnosprawnymi.            

Inwestycja pochłonie 17 mln zł. W kolejce czekają następni mieszkańcy, ale budowanie kolejnych mieszkań komunalnych, pomimo dobrej woli samorządu stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko rozbija się oczywiście o budżet gminy. Dotychczasowe dofinansowanie na poziomie 50 proc. kosztów całkowitych inwestycji nie jest niestety wystarczające aby pokusić się na kolejne takie wyzwanie.            

36 słupskich rodzin poprawiło zeszłoroczne statystyki liczby wszystkich oczekujących na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych w Polsce. Na koniec 2019 roku takich rodzin w trudnej sytuacji było, jak wynika z danych GUS, ponad 150 tysięcy. Rodziny z gminy Słupsk znalazły się w grupie szczęśliwców mogących korzystać z zasobów gminnych, których liczba wynosiła prawie 642 tysiące. W porównaniu do roku 2018 liczba rodzin oczekujących na przydział lokalu komunalnego lub socjalnego wzrosła.          

Co ciekawe, jak czytamy w portalu bankier.pl w ubiegłym roku oddano w kraju do użytku 197,7 tys. nowych mieszkań, z czego 53,5 tys. na terenach wiejskich. Na uwagę zasługuje również metraż oddawanych do użytku lokali mieszkalnych, ich średnia wielkość to … 74,4 m.kw., przy czym mieszkania na terenach miejskich słabo konkurowały pod względem średniego metrażu (64,7 m.kw.) z lokalami na terenach wiejskich (94,4 m.kw.).          

Opracowanie BC 


Źródło:  

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz