Mieszkaniec Przemyśla: policja straszy mandatem za wyjście z psem na spacer

Z początkiem kwietnia Polski rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Wprowadzono ograniczenia wychodzenia z domu. Czy dozwolone jest wyjście na spacer z psem? Odpowiadamy.

Rząd wprowadził do 11 kwietnia zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych. Na oficjalnej stronie internetowej polskiego rządu możemy przeczytać, że nie można wychodzić z domu z wyjątkiem m.in. załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego: zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw, udania się do lekarza czy wyjścia z psem.

Mimo licznych apeli przemyskiej policji, o pozostanie w domach, nadal znajdują się osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, a tym samym łamią prawo.

Wiosenna aura powoduje, że przemyślanie w weekend spędzali czas grupując się, przesiadywali na ławeczkach, nad rzeką, wędkując, jeżdżąc na rolkach czy organizowali sobie długie wycieczki rowerowe.

– Policjanci podjęli kilkadziesiąt interwencji w związku z łamaniem zakazu przemieszczania się. Przypominamy, że do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi, a policjant ma prawo zapytać o cel podróży, bo jest to ściśle ograniczone. Obowiązuje również zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego – mówi podkom. Marta Fac z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

– W Przemyślu policjanci spisują osoby z psem na spacerze i straszą mandatem 500 zł. Czy już jesteśmy całkiem zniewoleni?

– napisał na alarm@nowiny24.pl mieszkaniec Przemyśla.

– Wyjście z psem powinno być dosłownie wyjściem niedaleko bloku czy domu, a nie spacerem kilkugodzinnym i pretekstem do spotkania się ze znajomymi, a takie sytuacje również miały miejsce – zaznacza podkom. Fac.

Osoby, które będą lekceważyć przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami i wysokimi karami. Policjanci wobec takich osób podejmują interwencje, które mogą zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu karnego czy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Za: nowiny24

Foto: Tomasz Czachorowski

Get involved!

Comments

No comments yet