Mieszkanie Plus w Kępicach

W stolicy gminy Kępice zbudowano nowe osiedle mieszkaniowe nawiązujące stylem do starej, wyburzonej w tym miejscu, zabudowy z czasów Bismarcka. Ten pierwszy etap rewitalizacji starej części miasta spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem także w bardziej odległych rejonach kraju.

Gmina Kępice była jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który przystąpił do budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym celu utworzono tak zwaną spółkę celową z Funduszem Municypalnym TFI Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. Samorząd kępicki wniósł do spółki grunty, na których zbudowano pięć nowych budynków mieszkalnych. Ich projekt uzgodniono z konserwatorem zabytków tak, aby nawiązywał do stylu starej zabudowy tej części miasta. Powstało tam pięć jednopiętrowych budynków, w których znalazły się w sumie 42 mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchniach od 40 do 60 m2. Projekt budowlany wzięło na siebie lokalne Towarzystwo Budownictwo Społecznego a finanse na ten cel zapewniła państwowa spółka PFR Nieruchomości. Nowo zbudowane obiekty usytuowano w miejscu, w którym trzy lata wcześniej wyburzono stare budynki, nie nadające się już do zamieszkania.

Oprócz budynków mieszkalnych na terenie nowego miniosiedla znajdzie miejsce także 12 lokali handlowych i usługowych usytuowanych w dwóch mniejszych, także nowo zbudowanych, obiektach. Mieszkańcy będą mieli także do dyspozycji parkingi oraz tereny zielone.

Budowę kompleksu rozpoczęto na początku 2018 roku. W sierpniu 2019 zaczął się nabór najemców. Według kryteriów określonych przez kępicki samorząd pierwszeństwo mieli m.in. mieszkańcy miasta, którzy zostali wysiedleni ze zburzonych budynków, oraz osoby, które chciałyby przeprowadzić się do Kępic w celu podjęcia nauki czy pracy. Większe szanse miały także rodziny z dziećmi, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi (między 18-35 rokiem życia) oraz osoby niepełnosprawne.

Jak czytamy w portalu slupsk.naszemiasto.pl opisana wyżej oferta mieszkaniowa Kępic spotkała się dużym zainteresowaniem nie tylko w najbliższej okolicy nowego osiedla. „Chętni zgłaszali się także z innych rejonów Polski, m.in. ze Zgorzelca, Bydgoszczy czy Murowanej Gośliny pod Poznaniem”.

Magdalena Majewska, burmistrz Kępic, powiedziała portalowi, że nowa inwestycja jest pierwszym krokiem do rewitalizacji centrum miasta. Elewacja nowych budynków nawiązuje stylem do tak zwanego „pruskiego muru” czyli konstrukcji drewnianego szkieletu wypełnionego murem z cegieł. W ten sposób zbudowano w czasach kanclerza Bismarcka niedawno wyburzone budynki, których zniknięcie z mapy miasta pozwoliło na zlokalizowanie w tym miejscu nowego osiedla.

Portal przytacza wypowiedzi trójki nowych lokatorów, którzy wyrażają zadowolenie z faktu znalezienia swojego miejsca na Ziemi. Jak się dowiadujemy, wynajęto już także wszystkie lokale usługowe, w których znajdą miejsce: „sklepy, ajencja PKO, drogeria, księgarnia, fryzjer, krawcowa, optyk, biuro kępickiego TBS-u oraz gminna galeria z mini-kawiarenką”.

Więcej informacji znajdą Państwo w portalu: 

Oprac. ŁC

Dodaj komentarz