Mieszkańcy Gminy Wiejskiej Żagań chcą odwołać Radę Gminy. Poszło o żłobek w Bożnowie

Mieszkańcy Bożnowa od dawna przymierzali się do budowy gminnego żłobka. W najbliższej okolicy taka placówka jest tylko jedna, w Żaganiu, ale dostać się do niej jest trudno i lokalizacja nie jest przyjazna młodym rodzicom.      

Pomimo zdobycia przez wójta gminy Żagań  dofinansowania na inwestycję z programu rządowego Maluch Plus i pomysłu na utrzymanie żłobka przez kolejne lata z innego dostępnego dla gminy programu, radni nie wyrazili zgody na wymagany w rządowym projekcie wkład własny gminy. Pierwszeństwo w budżecie mają ich zdaniem inne, już istniejące obiekty, które są w trakcie remontu lub wymagają pilnej modernizacji.      

Niestety myślący przyszłościowo wójt, który chciał inwestując w żłobek odsunąć widmo niżu demograficznego i zachęcić młodych do osiadania w okolicach Żagania, przegrał i będzie musiał zwrócić 1 milion 56 tysięcy złotych rządowej dotacji. Lokalna społeczność jednak nie pogodziła się z klęską. Mieszkańcy Gminy Wiejskiej Żagań zaledwie w kilka tygodni zebrali z dużą nadwyżką, potrzebną ilość podpisów pod wnioskiem referendalnym o odwołanie Rady Gminy.      

Wniosek został złożony w Krajowym Biurze Wyborczym w Zielonej Górze. Jeśli wszystko jest zgodne z przepisami, to referendum może się odbyć już w drugiej połowie kwietnia.     

        
Na podstawie gorzow.tvp.plhttps://gorzow.tvp.pl/46927319/mieszkancy-chca-odwolac-rade-gminy-trwa-analiza-wniosku

Oprac. BC, red. GC

Fot. Mohylek

Get involved!

Comments

No comments yet