Międzyzdrojski samorząd przypomniał sobie o mieszkańcach

Samorządowcy w Polsce jeszcze na przełomie roku 2019 i 2020 dużo mówili o zaciskaniu pasa i kłopotach z dopięciem przeciążonych wydatkami budżetów, ale nie przewidzieli trzęsienia ziemi w gospodarce, które wywołają rządzący z powodu tzw. pandemii.         

Wpływy do budżetów gmin lawinowo maleją i coraz trudniej zapanować nad zbilansowaniem nimi rosnących wydatków. Szczególnie trudny czas czeka samorządy, które żyją z turystyki. Sezon zimowy z powodu koronawirusowych ograniczeń należy uznać za całkowicie stracony, a do tego jeszcze nie zapowiada się w najbliższym czasie odblokowanie turystyki, które oceniając zachowania rządów w Europie może nie nastąpić jeszcze przez kolejne kilka miesięcy.            

Jednym ze sposobów walki o przetrwanie i zachowanie płynności finansowej jest zachęcenie mieszkańców do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Tym bardziej, że jak czytamy w portalu gov.pl udział gmin we wpływach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wyniesie w tym roku 38,23 proc. Jak donosi portal radioszczecin.pl władze Międzyzdrojów już mają pomysł jak wesprzeć swoich mieszkańców, a przy okazji zapewnić gminie jak największy przychód z podatku PIT.       

Program Międzyzdrojska Karta Mieszkańca, oczywiście tylko dla płacących podatki w Międzyzdrojach, oferująca pakiet ulg i przywilejów, ma być sposobem na większe ukierunkowanie samorządu na potrzeby lokalnej społeczności, ponieważ jak sam przyznał burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek w rozmowie z dziennikarką Radia Szczecin: ,,W ostatnim czasie wydaje mi się, że trochę mieszkańców zaniedbaliśmy”.          

Władze Międzyzdrojów, aby wyrazić wdzięczność mieszkańcom za ich wkład w rozwój miasta, który nie byłby możliwy bez ich ciężkiej pracy, proponują im darmowe parkingi bez względu na strefę, bonusy na wybrane usługi oraz zniżki na ofertę kulturalną i sportową miasta. Samorządowcy nie zapomnieli również o najstarszych mieszkańcach Międzyzdrojów, którzy zostaną objęci specjalnymi względami, a także o świadczeniu rodzinnym w wysokości 500 zł z tytułu urodzenia się każdego nowego Międzyzdrojanina.            

Jak czytamy w portalu radioszczecin.pl ten bardzo atrakcyjny dla Międzyzdrojan program wchodzi w życie już od marca i będzie kosztował budżet miasta ok. 1,5 mln zł rocznie. A co najważniejsze to się wszystkim po prostu opłaci.           

Opracowanie BC 
Źródło:     

Dodaj komentarz