Kraków. Bloki tuż przy pętli tramwajowej. Bliżej do przystanku się nie da

Przy ulicy Stanisława Lema powstają kolejne dwa bloki mieszkalne. To, co rzuca się w oczy, to bardzo bliska odległość budynków od pętli tramwajowej Wieczysta. Balkony jednego z budynków znajdują się praktycznie nad pętlą. Zobaczcie nasze zdjęcia.

„To idealna propozycja dla osób, które szukają kompromisu między tętniącym życiem miastem a cichą, spokojną i zieloną okolicą” – zachwala deweloper swoją inwestycję. Wśród plusów wymienia m.in. znakomitą lokalizację i komunikację z miastem. Rzeczywiście, bliżej przystanku nie można chyba mieszkać. Choć z pętli Wieczysta aktualnie nie korzystają żadne linie tramwajowe. Teraz to pętla awaryjna.

Inwestycja w rejonie Lema i al. Jana Pawła II jest możliwa zgodnie z zapisami planu miejscowego „Lema – Park Lotników Polskich” uchwalony w 2017 roku. Plan budził kontrowersje, bo dopuścił zabudowę mieszkaniową na tzw. przedpolu parku Lotników. O włączenie tych terenów do pobliskiego parku przez lata zabiegali mieszkańcy.

W ten sposób znikają tereny zielone przy Lema, pomiędzy Tauron Areną Kraków, a al. Jana Pawła II. Plan miejscowy pozwala budować tutaj bloki wysokie do 16 metrów. A pozwala… z powodu niedoszłych Igrzysk Olimpijskich, o które starały się władze Krakowa, ale pomysł ten odrzucili mieszkańcy w referendum w 2014 roku.

Władze Krakowa planowały, że w rejonie hali w Czyżynach powstanie wioska olimpijska, a także zabudowa o przeznaczeniu sportowym czy rekreacyjnym, która potem mogłaby służyć mieszkańcom. I możliwość zabudowy została zapisana przez urzędników w studium zagospodarowania przestrzennego. Naczelny dokument planistyczny miasta został zaktualizowany w 2014 roku. Wszystkie plany miejscowe muszą być zgodne ze studium, więc możliwość zabudowy u zbiegu Lema i al. Jana Pawła II została zachowana. Tyle że teraz można budować bloki mieszkalne.

Za:

Gazeta Krakowska

Get involved!

Comments

No comments yet