Kolejarze nie rezygnują. Będą duże zmiany w rozkładach jazdy

Od niedzieli wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy na kolei Fot : Adam Wojnar/Polska Press

Kolejarze nie rezygnują z zapowiadanych dużych zmian w rozkładach jazdy, które zaczną obowiązywać od 15 marca. I tak od niedzieli, ze stacji Kraków Główny do lotniska w Balicach, pociągi odjeżdżać będą co pół godziny. Po blisko 21 latach przerwy pociągi pasażerskie znowu będą zatrzymywać się na stacji Kraków Nowa Huta oraz przystanku Kraków Lubocza. Nowości jest jednak dużo więcej.

– Po prawie trzech latach przerwy zwiększamy częstotliwość połączeń na lotnisko – zapowiadał już kilka tygodni temu Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Teraz, na pytanie czy m.in. w związku z odwoływanymi kolejnymi lotami do i z Balic (zagrożenie koronawirusem) i tak planowane jest zwiększenie liczby kursów pociągów, Michał Drewnicki odpowiada: „w tym momencie kolej ma mieć zmieniony rozkład, a więc wszystkie wcześniejsze plany będą wprowadzone w życie”.

Przypomnijmy, że ograniczenia w liczbie kursów kolejowych do Balic spowodowane były toczącą się od lat, przedłużającą się modernizacją torów. Pociągi z Krakowa na lotnisko kursowały tylko raz na godzinę. – Najistotniejszą zmianą w marcowej korekcie rozkładu jazdy będzie przywrócenie 30-minutowej częstotliwości pociągów do stacji Kraków Lotnisko w miejsce dotychczasowych kursów zastępczej komunikacji autobusowej – zaznaczają w Kolejach Małopolskich.

Od 15 marca możliwość dojazdu koleją w kilkanaście minut do centrum Krakowa zyskają pasażerowie z takich osiedli jak Wadów, Wzgórza Krzesławickie, Grębałów i Lubocza.

Początkowo na wyremontowanych peronach zlokalizowanych przy ul. Organki (Kraków Nowa Huta) oraz przy ul. Blokowej (Kraków Lubocza) zatrzyma się jednak tylko 8 pociągów osobowych (trzy składy jadące w kierunku Dworca Głównego i pięć jadących w przeciwną stronę, m.in. SKA3P Kraków Główny 14:10 – Kraków Lubocza 14:24 – Kraków Nowa Huta 14:30 – Tarnów 15:28), które – jak wyjaśniają kolejarze – „ze względu na prowadzone prace torowe pomiędzy stacjami Podłęże i Kraków Główny kursują tą trasą okrężnie”. – Pozwoli to na wstępną weryfikację potencjału tego obszaru Krakowa w przewozach pasażerskich – zaznaczają w Kolejach Małopolskich.

Za:

Gazeta Krakowska

Get involved!

Comments

No comments yet