Jak starosta świebodziński z burmistrzem Świebodzina dogadać się nie mogą

Inwestycje są napędem gospodarki i stymulatorem rozwoju gmin. Ostatnio więc coraz częściej lokalne samorządy łączą siły i wspólnie finansują projekty ważne dla mieszkańców. O tym, że nie zawsze takie spółki wychodzą wszystkim na dobre mamy przykład w lubuskiem. Chodzi o wspólne sfinansowanie przez powiat świebodziński i gminę Świebodzin budowy ścieżki rowerowej ze Świebodzina do Grodziszcza i remont jednej z ulic w mieście.     

Zgodnie z umową gmina miała wyłożyć na owe inwestycje realizowane przez powiat, prawie milion złotych. Mimo, że termin upływa na koniec stycznia, nie tylko, że gminna dotacja nie wpłynęła na konto powiatu, ale burmistrz Świebodzina twardo obstaje na stanowisku, że obiecanych środków nie zapłaci. Według niego powiat nie wywiązał się z warunków umowy.       

Powiat świebodziński zobowiązał się do zakończenia i rozliczenia inwestycji w terminie do 15 grudnia 2020 roku, a gmina do wypłaty dotacji po ostatecznym odbiorze prac. Coś jednak poszło nie tak i sprawa się przyciągnęła, a burmistrz nie zgodził się na częściowe rozliczenie inwestycji. Potem już nastąpił ciąg zdarzeń, które mocno oddaliły pojawienie się brakującej gotówki na koncie powiatu oraz zburzyły dobre dotąd stosunki świebodzińskich samorządowców.            

Forma przedłużenia porozumienia, które próbował przeforsować zarząd powiatu nie spotkała się z akceptacją władz miasta, które uznały ją za niezgodną z prawem. Zaistniała sytuacja formalno-prawna nie dawała burmistrzowi innej możliwości jak tylko odmówić wypłaty środków deklarowanych w porozumieniu. Co ciekawe według burmistrza do aneksu umowy, przedłużającego termin zakończenia inwestycji dołączone były protokoły odbioru robót budowlanych, choć trwały one w rzeczywistości w najlepsze. Trudno więc było w takim przypadku mówić o całkowitym zakończeniu prac i ostatecznym odbiorze inwestycji.      


Ażeby było jeszcze ciekawiej starosta świebodziński najpewniej w akcie desperacji, bo rok przecież trzeba rozliczyć i wykonawcy prac na wynagrodzenie czekają, zapowiedział, że gmina może zapomnieć o jakichkolwiek środkach z powiatu na przyszłe inwestycje, a nawet te wcześniej planowane są już nieaktualne, i nie da się ukryć, że w tym koronawirusowym wariatkowie, które wywraca wszystkie plany do góry nogami, zarząd powiatu też ma swoje racje.            

Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia zarządu powiatu świebodzińskiego na stronie:   
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1680845102103422&id=364642620390350&__tn__=%2As%2As-R

Cała sprawa okiem burmistrza Sielickiego na stronie:    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3932501453440948&id=2066049710086141&locale2=pl_PL&ref=page_internal&__tn__=%2As%2As-R

Opracowanie BC 
Źródło:   

Obraz  Obraz Albrecht Fietz z Pixabay

Dodaj komentarz