„I ♥ Gorzów” przyczyną niesnasek w radzie miasta

Napis ten, bardzo poróżnił na ostatniej sesji radnych Gorzowa. A ściślej uchwała budżetu miasta, w którym aż … 450 tysięcy zabezpieczono na jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2021.            

Chodzi o podświetlany napis promujący miasto, który ma stanąć w przestrzeni publicznej Gorzowa. Radni PiS mają nie tylko zastrzeżenia co do realizacji pomysłu mieszkańców, która w tak trudnym dla samorządu czasie wydaje im się wydatkiem nie na miejscu, ale również gigantycznej kwoty zabezpieczonej na realizację tego kontrowersyjnego według nich projektu.          

Sesja przebiegała w bardzo gorącej atmosferze. Doszło do tego, że padły zarzuty wobec jednego z klubów zrzeszających radnych Kocham Gorzów o podprogowe promowanie w ten sposób swojej formacji. Wzburzenie przeciwników realizacji zwycięskiego projektu BO było tym bardziej usprawiedliwione, że jak czytamy w portalu gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl na poprzedniej sesji niektórzy radni stanęli okoniem w sprawie sfinansowania pół na pół z IPN instalacji upamiętniającej demonstrację polityczną z 1982 roku, tzw. Wydarzenia Gorzowskie, której łączny koszt wynoszący 300 tys. zł jest o wiele mniejszy niż podświetlanego napisu.          

Przeciwnikom projektu w walce o zdjęcie dotyczącej go uchwały z porządku obrad nie pomógł nawet fakt, że jak stwierdził słusznie jeden z radnych, radni są ,,od tego, by blokować nieracjonalne inwestycje”. Niestety w przypadku Budżetu Obywatelskiego ta zasada nie ma zastosowania ponieważ jeden z zapisów ustawy o samorządzie gminnym mówi:           
„Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego”.            

Pomimo tego więc, że padały argumenty o innych ważniejszych teraz potrzebach miasta, jak np. zakup karetki czy podważające wysokość kwoty zabezpieczonej na projekt w budżecie, na niewiele wnoszącym do sprawy gadaniu się skończyło, a uchwała została jednak przegłosowana i to na tak.            

Opracowanie BC 
Źródło:      

https://youtu.be/orFvL7QzArk

3 komentarze do wpisu „„I ♥ Gorzów” przyczyną niesnasek w radzie miasta”

Dodaj komentarz