Działania trójmiejskich samorządów pod lupą mieszkańców

Teoretycznie każdy obywatel ma prawo bez podawania przyczyny, a nawet swoich danych osobowych do dostępu do informacji dotyczących działalności instytucji publicznych, jak na przykład urzędów gminy czy miast. Wystarczy złożyć wniosek, którego forma nie jest odgórnie ustalona, aby już w ciągu 14 dni uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie. Wyjątek stanowią informacje niejawne, chronione ustawowo, naruszające ochronę danych osobowych lub tajemnicy przedsiębiorcy. Obywatelowi przysługuje też prawo złożenia skargi adresowanej do wojewódzkiego sądu administracyjnego, jeśli urząd nie dotrzyma terminu lub informacja nie będzie w pełni zadowalająca.       

      
Jak to prawo dostępu do informacji publicznej wygląda w praktyce skomentowali ironicznie internauci w portalu trojmiasto.pl, który zamieścił artykuł na temat składanych przez lokalnych mieszkańców wniosków do trójmiejskich samorządów o udostępnienie informacji publicznej. Wynika z niego, że najwięcej pracy w minionym roku mieli urzędnicy w Gdańsku, gdzie z roku na rok ilość zapytań systematycznie wzrasta, a rok 2020 z wynikiem 1048 był pod tym względem rekordowy. Najmniej natomiast magistrat w Gdyni, tutaj zapytań wpłynęło zaledwie 457. Jest to o tyle ciekawe, że w ciągu ostatnich pięciu lat to Gdynia właśnie biła rekordy w Trójmieście pod względem składania wniosków o dostęp do informacji publicznej.              

Zachodzi pytanie czy taki stan rzeczy jest efektem wzorcowego działania gdyńskiego samorządu, które stało się na tyle przejrzyste, że mieszkańcy nie mają już potrzeby składania wniosków, czy raczej dali sobie spokój, ponieważ i tak to nie ma większego sensu. Za drugą opcją przemawiają komentarze, które nie są pozbawione płynącego ze złego doświadczenia sarkazmu co do funkcjonowania przepisów o dostępie do informacji publicznej. Zarzutów mieszkańcy trójmiejskim urzędnikom nie szczędzą, począwszy od niezrozumiałej dla … nikogo urzędniczej nowomowy poprzez wyjaśnienia niepełne i uniki w stylu procedury trwają, a na odmowie udzielania odpowiedzi popartej oczywiście przepisami prawa kończąc.                   

Więcej na stronie:      
https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/O-co-mieszkancy-Trojmiasta-pytaja-urzednikow-n153018.html#Slider

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz