Dyrektor Muzeum Auschwitz na liście wpływowych ludzi świata muzeów

Piotr Cywiński, fot. archiwum TVP3 Kraków

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński – jako jedyna osoba z Europy Środkowej – znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów, którą przygotował serwis Blooloop – poinformował w środę rzecznik Miejsca Pamięci Auschwitz Bartosz Bartyzel.

„Dyrektor Cywiński jest też jedyną osobą na tej liście, która pracuje na polu pamięci o ludobójstwach i zbrodniach przeciwko ludzkości” – dodał Bartyzel.

Rzecznik Muzeum Auschwitz poinformował, że „Blooloop 50 Museum Influencer List” ma zwrócić uwagę na osoby, których „innowacyjność i kreatywność ma wpływ na ewolucję myśli muzealniczej i praktyk w codzienności różnych muzeów na świecie, a także – w dobie pandemii – zwraca uwagę na drogi przetrwania w tym niezwykle trudnym czasie”.

„Rok 2020 był dla muzeów rokiem pełnym wyzwań. Konsekwencje COVID-19 były ogromne, a ok. 90 proc. muzeów na świecie zostało tymczasowo zamkniętych z powodu pandemii. Większość z nich będzie odczuwać skutki przez długi czas, a eksperci sugerują, że czasu pandemii może nie przetrwać jedna na osiem placówek” – napisali autorzy zestawienia.

„Wraz z ponownym otwarciem muzeów zmieniać się będą doświadczenia odwiedzających. Pandemia stała się też swoistym akceleratorem. Nowe inicjatywy, technologie i innowacje będą kształtować muzea jutra. To właśnie ludzie, którzy umożliwiają tę zmianę, znaleźli się na tej liście” – wskazali.

Piotr Cywiński jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady (Polaków pochodzenia żydowskiego-przypis red). W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie(Polaków pochodzenia żydowskiego-przypis – red), a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Źródło:

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz