Dotacje dla podkarpackich uczelni. Milion złotych z budżetu województwa

Uniwersytet Rzeszowski

Dotacje pomogą w zakupach potrzebnego sprzętu, w kontynuacji albo rozpoczęciu planowanych inwestycji. Wszystkie zadania wpisują się w strategię rozwoju regionu i rozwój inteligentnych specjalizacji. Rektorzy i prorektorzy siedmiu uczelni z regionu podpisali w tej sprawie umowy z marszałkiem województwa.

Podczas spotkania z przedstawicielami podkarpackich uczelni marszałek Władysław Ortyl dziękował rektorom za zaangażowanie w rozwój szkolnictwa wyższego. Przypomniał, że samorząd od wielu lat wspiera finansowo uczelnie z regionu. Już wyłożył na ten cel 22,5 mln złotych. To kolejne wsparcie.

– Wpłynęło tych wszystkich wniosków niewiele bo 11, siedem wygrało, wpisują się w nasze inteligentne specjalizacje i cele rozwoju. Te dotacje nie są takie, że milion podzielone na 7, tylko w zależności od wagi przedsięwzięcia.

Wsparcie dostały Uniwersytet i Politechnika Rzeszowska, wyższe szkoły w Sanoku, Jarosławiu, Przemyślu i Tarnobrzegu a także Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Umowę na największą dotację – 360 tysięcy złotych – marszałek podpisał z rektorem Politechnik Rzeszowskiej Tadeuszem Markowskim. Pomoże w zakupie nowego samolotu szkoleniowego niezbędnego do kształcenia studentów pilotażu.

– Sprzęt do latania jak i samochody – z czasem się zużywają więc trzeba systematycznie odnawiać park maszynowy żeby studenci mogli systematycznie swoje szkolenia odbywać.


Uniwersytet Rzeszowski dostał 250 tysięcy złotych. Uczelnia chce kupić aparaturę do Pracowni Nanopreparatyki w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Uczelnie z Sanoka, Tarnobrzega, Przemyśla oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dostały po 85 tysięcy złotych. Sanocka uczelnia dotację chce wykorzystać na wyposażenie laboratorium wytrzymałości materiałów i konstrukcji. Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu na utworzenie i wyposażenie Akademickiego Centrum Diagnozy i Pomocy Psychologicznej, a uczelnia w Przemyślu na doposażenie pracowni badań fizykalnych i ratownictwa medycznego w symulatory i modele na kierunku pielęgniarstwo.

Podczas spotkania marszałek województwa zachęcał studentów do udziału w konkursie: Dziedzictwo i rozwój Podkarpacia. Jest skierowany do absolwentów szkół wyższych, których prace dyplomowe dotyczą historii, współczesnego oblicza oraz przyszłości naszego regionu. Pula nagród w konkursie to 15 000 zł.

Źródło: TVP3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz