Czy słupski samorząd wziął pod uwagę przy ustalaniu budżetu zdanie mieszkańców?

Gorący czas uchwalania budżetów na zapowiadający się jeszcze trudniejszy niż ubiegły, 2021 rok mamy za sobą i nie da się ukryć, że z powodu koronawirusowego cyrku samorządy musiały zmierzyć się z rozdysponowaniem coraz bardziej kurczących się wpływów na potrzeby, które z kolei lawinowo rosną. Jak się okazuje wiele gmin liczy się z opinią mieszkańców nie tylko w sprawie Budżetu Obywatelskiego, ale również w tej materii, bo jakby nie było samorządowcy ustalają budżet z myślą o poprawie komfortu ich życia i wydają pochodzące od nich pieniądze.                   

Jak czytamy w portalu gp24.pl do takich gmin należą Ustka i Słupsk, które przeprowadziły w tej sprawie konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogli do przygotowanych przez władze miast projektów budżetów nanieść własne poprawki. W Ustce zostały nawet pewne ich sugestie dotyczące m.in. budżetu miejskiej biblioteki czy kwestii dożywiania dzieci uwzględnione. Niestety nie można tego powiedzieć o Słupsku, a przynajmniej tak twierdzi Adam Piekarec prezes stowarzyszenia Słupskie Porozumienie Obywatelskie, którego istotą działania jest pobudzanie aktywności społecznej obywateli, jak i stanie na straży przestrzegania ich praw.             

Według prezesa stowarzyszenia, który w imieniu SPO zgłosił aż 12 uwag dotyczących planowanych w Słupsku inwestycji i żadna z nich nie została uwzględniona, nie tylko, że propozycji mieszkańców nie wzięto pod uwagę, ale istnieje podejrzenie, że radni z powodu przyspieszenia sesji grudniowej, z nimi się po prostu nie zapoznali. Przemawia za tym fakt, że konsultacje społeczne zakończyły się w piątek 19 grudnia, a już w poniedziałek 21 grudnia, i to rano, rozpoczęła się sesja, na której uchwalono budżet, a to sugeruje małe prawdopodobieństwo, aby urzędnicy mieli czas na wprowadzenie do projektu budżetu miasta wnioskowanych przez mieszkańców zmian.           

Zachodzi zatem pytanie jak to się ma do wzniosłych proobywatelskich treści zamieszczonych na stronie dotyczącej konsultacji społecznych w Słupsku, na której m.in. czytamy:  ,,Ogólnym celem konsultacji powinno być poszukiwanie rozwiązań, które pomogą władzom publicznym podejmować decyzje w największym stopniu realizujące zasadę dobra wspólnego w danej społeczności”?      

Więcej na stronie:        
https://gp24.pl/ustka-ma-budzet-z-poprawkami-mieszkancow-slupski-samorzad-zapomnial-o-zdaniu-mieszkancow/ar/c1-15372622

Opracowanie BC 

Źródło: 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

3 komentarze do wpisu „Czy słupski samorząd wziął pod uwagę przy ustalaniu budżetu zdanie mieszkańców?”

Dodaj komentarz