Cienie Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

Urząd miasta Gdańska ogłosił zwycięskie projekty VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Ta szczytna idea dopuszczania do głosu mieszkańców w kwestii wydawania pochodzących od nich przecież pieniędzy ma wielu zwolenników, i choć ilość głosujących w tym roku nie jest może powalająca, bo w tym półmilionowym mieście swój głos oddało tylko nieco ponad 40 tys. mieszkańców, to możliwość decydowania przez tych, którzy najlepiej wiedzą czego im do szczęścia potrzeba jest nie do przecenienia.                

W tym roku pojawił się w gdańskim Budżecie Obywatelskim nowy trend, duży udział w puli do wyboru projektów ekologicznych, tzw. Zielony Budżet Obywatelski, dzięki któremu we wszystkich dzielnicach miasta ma powstawać więcej zagospodarowanych terenów zielonych. Jak donosi portal trojmiasto.pl miasto przeznaczyło na wszystkie inwestycje wybrane przez mieszkańców ok. 18,5 mln zł. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 115 projektów, w tym aż 45 właśnie o charakterze ekologicznym, z 357 zgłoszonych łącznie. 

              
Niestety jak wynika z komentarzy w portalu trojmiasto.pl gdański BO budzi wśród mieszkańców tyle samo emocji pozytywnych co negatywnych. Niektórzy określają go mamieniem mieszkańców i marnowaniem wspólnych pieniędzy. Jeden ze zniechęconych do BO internautów zarzucił nawet miastu wykorzystywanie tej pięknej idei do realizacji zadań własnych samorządu. Jest też w sieci wiele używania na temat jednego ze zwycięskich projektów. Chodzi o pomysł ,,Likwidujemy Bezdomność Zwierząt – sterylizacja i kastracja psów i kotów”, który ma kosztować miasto … 300 tys. zł.                   

Internauta podpisujący się Dziku nie kryje swojego oburzenia: ,,Powrót Gdańskiej ściemy. No i po remontować drogi i parki jak można koty sterylizować. Kasa w bloto” (pisownia oryginalna), a Biała Róża pyta: ,,Co z niezrealizowanymi projektami z poprzednich lat? Doczekamy się ich kiedyś? BO to zwodzenie mieszkańców, że mogą mieć na coś realny wpływ”.          

Co prawda jak mawia przysłowie jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził, to jednak z zarzutem, że z regulaminem BO jest coś nie tak skoro odpadają projekty z większą ilością głosów, można polemizować, ponieważ są po prostu z innej kategorii, to już fakt, że wielu mieszkańców nie mogło zagłosować, choć chcieli, i to wcale nie z powodu nieznośnego koronawirusa, ale awarii systemu do głosowania, może budzić kontrowersje.            

Więcej na stronie:          https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Wyniki-gdanskiego-Budzetu-Obywatelskiego-115-projektow-bedzie-realizowanych-n151270.html       Opracowanie BC 

Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz