Chcą zamknąć Mierzeję Wiślaną na czas pandemii

Burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat złożył do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha wniosek o czasowy zakaz wjazdu turystów na Mierzeję Wiślaną w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa – czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl (https://dziennikbaltycki.pl/koronawirus-krynica-morska-burmistrz-zlozyl-wniosek-o-tymczasowe-zamkniecie-mierzei-wislanej/ar/c1-14879287 ).


Taki sam wniosek złożył już wcześniej burmistrz Helu Stanisław Wądołowski. Według oceny tamtejszych władz samorządowych wiele osób próbuje wykorzystać obecny czas zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych i nie bacząc na zakaz podróżowania próbuje odwiedzać Mierzeję Wiślaną w celach turystycznych. Wystarczy w weekend przespacerować się po Krynicy Morskiej albo pójść do sklepu. W kolejce w supermarkecie stoi po kilkadziesiąt osób, ale nie widać żadnego stałego mieszkańca miasta. Przy apartamentowcach i mieszkaniach na wynajem stoi dużo aut, pod sklepami tak samo. Właściciele kwater w Krynicy Morskiej przyjeżdżają do nas i zamieszkują w swoich nieruchomościach, które w sezonie wynajmują turystom – wyjaśnia cytowany przez portal Krzysztof Swat.


Burmistrz Krynicy Morskiej wnioskuje o tymczasowe zamknięcie Mierzei nie tylko dla turystów wynajmujących lokale, ale także dla osób zamieszkujących na co dzień w innych rejonach kraju, będących jednak w posiadaniu apartamentów zlokalizowanych na tym terenie. Portal cytuje wójta gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego, który także przygotowuje się do złożenia podobnego wniosku.


Jak czytamy w portalu: „Sprawa odbiła się szerokim echem nie tylko wśród mieszkańców regionu, a sam pomysł jest wspierany przez inne instytucje. – Mogę jedynie pogratulować inicjatywy włodarzom samorządowym. Myślę, że jeśli sytuacja będzie się dalej tak dynamicznie rozwijać, to takie obostrzenia pojawią się nie tylko wobec Półwyspu Helskiego czy Mierzei – stwierdza powiatowy inspektor sanitarny Tomasz Bojar-Fijałkowski. – Z pewnością jest dzisiaj uzasadnione, by taki niepotrzebny ruch turystyczny ograniczać. W małej Krynicy taki wzmożony ruch powoduje wśród mieszkańców absolutnie niepotrzebny niepokój i ja ich doskonale rozumiem. Gdyby ktoś miał pytać mnie o opinię, to oczywiście bez żadnych zastrzeżeń gorąco popieram inicjatywę burmistrza i wójta”.

Oprac. ŁC

Fot. NASA

Get involved!

Comments

No comments yet