Banki nie wystartowały w przetargu na kredyt dla Grudziądza. Ofertę złożył tylko parabank

26 lutego 2020 r. gmina-miasto Grudziądz ogłosiło drugi przetarg na: Udzielenie gminie-miasto Grudziądz zobowiązania krótkoterminowego w formie kredytu bądź pożyczki do wysokości 30 000 000 zł na pokrycie występującego w ciągu 2020 roku przejściowego deficytu budżetu miasta Grudziądza.

Pierwotnie otwarcie ofert miało nastąpić w dniu 5 marca, ale Urząd Miasta zmienił tę datę na 9 marca do godziny 10:30. Przy zmianie daty nastąpiła również zmiana specyfikacji zamówienia – słowo kredyt zamieniono na zobowiązanie.

Dzisiaj okazuje się, że ta drobna korekta była dosyć istotna dla miasta, ponieważ słowo kredyt pozwala stanąć do przetargu tylko bankom (lista banków działających w Polsce). Usunięcie słowa kredyt dało możliwość złożenia oferty przez firmy, które nie są bankami, np. para-banki.

W dniu 9 marca otwarto oferty złożone w przetargu na udzielenie krótkoterminowego zobowiązania na pokrycie przejściowego deficytu budżetowego w 2020 r.

W przetargu wystartowała tylko jedna firma BFF Polska SA z Łodzi. Zaproponowała marżę powyżej WIBOR 1M – 2,98%, a za udzielenie pożyczki prowizję 0,5%.

Wynika z tego, że żaden bank nie odważył się udzielić kredytu dla miasta.

Firma BFF Polska SA jest znana w Grudziądzu pod nazwą Magellan. Jest mocno zaangażowana w finansowanie szpitala w Grudziądzu. Obecny Prezydent Maciej Glamowski wielokrotnie krytykował poprzedniego dyrektora szpitala Marka Nowaka za branie pożyczek w parabankach.

Czy teraz okaże się, że Grudziądz zadłuży się w parabanku?

Źródło: grudziadz365.pl

Foto: grudziadz.pl

Get involved!

Comments

No comments yet