Autobus elektryczny na testach w Jeleniej Górze. MZK zaprasza do bezpłatnego testowania

W środę, 3 czerwca do Jeleniej Góry przyjechał na testy autobus elektryczny marki Mercedes-Benz model eCitaro i w tym tygodniu zaczął obsługiwać jeleniogórskie linie. MZK zaprasza wszystkich mieszkańców do testowania. Przejazd tym autobusem jest bezpłatny. Autobus będzie w Jeleniej Górze przez ok. 2 tygodnie.

Mercedes eCitaro to autobus dwunastometrowy,  zeroemisyjny o napędzie elektrycznym, wyprodukowany w 2018 roku. Jego waga to 13,5 tony. Ma 29 miejsc siedzących, a na pokład zabiera 100 osób.

Jest pojazdem nowej generacji, bardzo cichym, wyposażonym w mnóstwo nowinek technologicznych, m.in. czujniki obciążenia osi, które rejestrują dane i przesyłają informacje o liczbie pasażerów. Umożliwia to odpowiednie automatyczne ustawienie temperatury wnętrza.

Inaczej powinna też pracować klimatyzacja, jeśli wewnątrz jest 50 pasażerów, a inaczej, gdy np. z pętli startuje tylko z dwiema osobami. Analogicznie jest z ogrzewaniem. Dodatkowo, pojazd można zaprogramować, np. o której godzinie wyruszy rano na trasę.

Tym samym, komputer pokładowy odpowiednio wcześnie włączy ogrzewanie lub chłodzenie przestrzeni pasażerskiej. W takiej sytuacji pojazd wyjeżdża od razu „przygotowany”, dzięki czemu na dostosowanie temperatury wnętrza nie zużywa baterii.

Wiele elementów tego autobusu „pracuje” na rzecz optymalizacji zużycia energii. Baterie są chłodzone lub podgrzewane, aby zawsze pracowały w optymalnej temperaturze. Energia odzyskiwana z hamowania zasila system utrzymywania właściwej ich temperatury oraz odpowiedniej temperatury wnętrza.

Autobus jest wyposażony w baterie litowo-jonowe o mocy 243 kWh, podzielone maksymalnie na dziesięć modułów. Dwa moduły znajdą się na dachu, cztery z tyłu pojazdu, a dodatkowe 2-4 moduły zgodnie z życzeniem przewoźnika mogą być zainstalowane na dachu. Na ładowaniu może przejechać 150 km. 

Jakie linie będzie obsługiwał autobus ? Mieszkańcy mogą zadecydować o tym poprzez ankietę MZK dostępną w linku

Dodaj komentarz