176 czujników tlenku węgla trafiło do mieszkańców Działdowa

W ubiegłym roku, do mieszkańców miasta trafiło 35 czujników tlenku węgla, teraz Gmina-Miasto Działdowo zakupiła ich aż 176. Przekazanie czujników czadu odbyło się podczas XV sesji Rady Miasta Działdowa, która odbyła się w czwartek, 23 stycznia w gotyckiej części zamku.

— Poza prowadzoną od wielu lat zarówno przez przez Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejską akcją informacyjną pn. „Czad cichy zabójca”, kiedy to trafiają do nas ulotki, dotyczące zagrożenia, jakim jest czad, idziemy po raz kolejny o krok dalej — mówi komendant Straży Miejskiej Paweł Wółkowski. — Czujniki tlenku węgla trafią do mieszkańców, zamieszkujących mieszkania komunalne, będące własnością miasta. Począwszy od 23 stycznia czujniki będą montowane przez pracowników PGKiM w mieszkaniach.

— Czujniki mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów. Nasi pracownicy będą udzielali szczegółowych informacji odnośnie obsługi tych czujników. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby wyposażyli swoje mieszkania w takie urządzenie, często potrafiące uratować życie. Nie jest to duży wydatek, a znacząco zwiększa bezpieczeństwo — mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Działdowie Sławomir Pszenny.

— Bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową, dlatego też, aby poprawić komfort życia mieszkańców miasta oraz w trosce o ich bezpieczeństwo zakupiliśmy czujniki — dodaje komendant. — Przestrzegam, że tlenek węgla to gaz, który nie ma koloru ani zapachu. Jest ogromnie niebezpieczny przez cały rok, a szczególnie teraz, gdy temperatury za oknem spadają poniżej zera, a w domach trwa sezon grzewczy. Czujniki mają za zadanie wykrycie niebezpiecznego stężenia gazów i alarmowanie otoczenia o zagrożeniu. Sygnalizator obecności czadu służy do ciągłego monitoringu obecności tlenku węgla w powietrzu przez cały dzień.

— Straż Miejska dysponuje także miernikiem tlenku węgla i może sprawdzić czy w pomieszczeniu jest niebezpieczny tlenek węgla — mówi Paweł Wółkowski. — Mamy nadzieję, że czujniki zdadzą egzamin i będą chronić mieszkańców Działdowa przed niebezpieczeństwem. Mam też wielką nadzieję, że przy przychylności pana burmistrza będziemy mieli okazję powtórzyć w kolejnych latach podobne akcje. Zachęcam także z tego miejsca mieszkańców do zakupu czujników tlenku węgla. Naprawdę niewielki wydatek, a korzyść ogromna, na szali nasze zdrowie i życie.

— Dziękuję naszemu komendantowi Straży Miejskiej jednocześnie naczelnikowi Wydziału Kryzysowego, Pawłowi Wółkowskiemu. To z jego inicjatywy po raz drugi przekazujemy na ręce prezesa PGKiM Sławomira Pszennego czujniki czadu — mówi burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński. — Tym razem zakupiliśmy 176 sztuk. A więc nie jest to symboliczna liczba i w zupełności zaspokoi potrzeby zasobu komunalnego Gminy Miasto Działdowo. Po przekazaniu tych czujników wszystkie mieszkania w naszym mieście, które są własnością miasta, będą wyposażone w te czujniki. Jest to wyraz troski naszego komendanta o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Źródło: www.dzialdowo.pl