30 rocznica śmierci inspektora NIK Michała Falzmanna!

Msza święta za świętej pamięci Machała Falzmanna będzie 18 lipca o 8.30 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży.

https://www.tvp.info/54797855/michal-falzmann-i-afera-fozz-okolicznosci-smierci-zagadka-po-30-latach-slawomir-cenckiewicz-rozkodowal-model-rabowania-polski

„Rozkodował model rabowania Polski”. Tajemnice śmierci Michała Falzmanna

Michał Falzmann zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 18 lipca 1991 roku (fot. Archiwum prywatne)
Michał Falzmann zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 18 lipca 1991 roku (fot. Archiwum prywatne)

Zbliża się 30. rocznica śmierci Michała Falzmanna. Kontroler NIK w 1990 r. odkrył „matkę wszystkich afer”, jak określa się przekręt FOZZ. Krótko po przekazaniu najwyższym władzom ustaleń urzędnik zmarł. „W prywatnych zapiskach przewidywał, że to się źle dla niego skończy” – pisze w tygodniku „Do Rzeczy” historyk Sławomir Cenckiewicz. Do dziś sprawa śmierci Falzmanna nie została wyjaśniona.

Gdy Michał Falzmann odkrył mechanizm przekrętu w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, był pracownikiem urzędu skarbowego, który kontrolował spółkę Universal. W 1991 r., już jako urzędnik Najwyższej Izby Kontroli, o swoich ustaleniach poinformował premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. W spotkaniu uczestniczyli Leszek Balcerowicz i prezes NIK Walerian Pańko.

W połowie lipca 1991 r. Falzmann zażądał od Narodowego Banku Polski informacji o transakcjach finansowych na kontach FOZZ. Tego samego dnia został odsunięty od sprawy FOZZ, a kilka dni później zmarł nagle na zawał serca. To do dziś budzi spore wątpliwości.

„Chciał jedynie prawdy i sprawiedliwego osądzenia winnych grabieży finansów publicznych Polski, bez względu na o, kim okazaliby się bezpośrednio sprawcy złodziejstwa i ich polityczni protektorzy. Temu właśnie poświęcił swój ostatni akt życia, który zaprowadził go na powązkowski cmentarz” – pisze szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

/…/

Fragment Wiadomości TVP z 18 lipca 2021 roku:

https://youtu.be/orFvL7QzArk

1 komentarz do wpisu “30 rocznica śmierci inspektora NIK Michała Falzmanna!”

Dodaj komentarz