Zamojszczyzna niezwykła: Sanktuarium i turysta Edward Stachura

Zamojszczyzna niezwykła: Sanktuarium i turysta Edward Stachura
Tomaszowska cerkiew prawosławna wygląda dzisiaj bardzo okazale. Edward Stachura pisał jednak o niej, że była „zabita dechami”.

Tomaszów Lub. jest miastem o ponad 400-letniej historii. Nie ominęła go żadna z dziejowych zawieruch. Mieszkańcy tego miasta dzielnie opierali się najeźdźcom, walczyli z dżumą oraz licznymi pożarami. Teraz Tomaszów Lub. jest chyba piękniejszy niż kiedykolwiek. Jego unikatowy, trochę małomiasteczkowy klimat doceniał nawet Edward Stachura.

Czy wiecie, że…

* Tomaszów Lub. został założony jeszcze w XVI w. przez Jana Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego i znakomitego wodza. Przywilej lokacyjny osada otrzymała w 1621 r. Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Jelitowo. 

* Pierwsze cmentarze grzebalne w Tomaszowie Lub. znajdowały się przy kościele NMP i prawdopodobnie przy miejscowych cerkwiach (m.in. grekokatolickiej pw. św. Jerzego przy ul. Starocerkiewnej). Po ich zapełnieniu wytyczono cmentarz przy obecnej ul. Lwowskiej. W tym miejscu stoi teraz figura św. Tekli. Ten cmentarz funkcjonował do końca XVIII w.

* Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lub. działa od 1962 r. Ma w swoich zbiorach tysiące eksponatów. To m.in. militaria, stare monety i zabytki archeologiczne.

* Obok sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim, tam, gdzie kiedyś znajdowała się miejska fosa, zlokalizowana jest ścieżka kolumn pamięci. Miejsce niezwykłe, gdzie upamiętniono kilkanaście wydarzeń ważnych dla miasta, regionu i kraju.

* Smocza Jama – tak nazywa miejsce kaźni w budynku dawnego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa. Tam w latach 1944-1956 byli przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Dziś w miejscu tym znajduje się Izba Pamięci Terroru Komunistycznego. Zwiedzać ją można w godz. 10-15 od wtorku do piątku.

Bogdan Nowak

 Zdjęcia (3)

Anioł. Można go dzisiaj oglądać obok tomaszowskiego sanktuarium. Ma on podobno na piersiach krzyż trynitarzy. To katolicki Zakon Trójcy Przenajświętszej, dawniej zwany także Zakonem Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników.

Kościół parafialny p.w. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lub. – ważne sanktuarium maryjne. Ta stara, drewniana świątynia uważana jest za jedną z najcenniejszych w Polsce.

Doktor Janusz Peter najbardziej znany lekarz z Tomaszowa Lubelskiego

Kronika Tygodnia

Dodaj komentarz