Wisła pod Grudziądzem Leona Wyczółkowskiego wraca do Muzeum!

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną. Do zbiorów placówki wraca praca graficzna patrona muzeum „Wisła pod Grudziądzem”.

W środę 9 grudnia br. do Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wróciła praca uznana za spaloną w 1945 r. w Dębowie. Wisła pod Grudziądzem autorstwa Leona Wyczółkowskiego wykonana została w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem. Nadal oprawiona jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

Praca przekazana została przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego – znanego w okresie międzywojennym bydgoszczanina, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm oraz jej męża. W kamienicy, w której funkcjonował wyżej wspomniany zakład, we wrześniu 1939 r. Muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem.  
Przekazana praca, zgodnie z zachowaną dokumentacją, w 1943 r., na mocy nakazu Walthera Ernsta – nadburmistrza Bydgoszczy, podlegała dyslokacji i została ulokowana w dworze w Dębowie. Odzyskanie dzieła pokazuje, że nie wszystkie obiekty, uznane za spalone, uległy zniszczeniu. Daje to nadzieję, że nie jest to ostatni obiekt, który wraca do bydgoskiej kolekcji muzealnej.

Wszystkich zainteresowanych tematem bydgoskich, muzealnych strat wojennych zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl.

źródło: UM Bydgoszcz http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/wisla-pod-grudziadzem-leona-wyczolkowskiego-wraca/

Get involved!

Comments

No comments yet