W Świnoujściu zawisła biało-czerwona flaga o powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych i wadze blisko 100 kilogramów

Koronawirus nie przeszkodził alpinistom wciągnąć wielką biało-czerwoną flagę na latarnię morską w Świnoujściu.     

           
Już po raz szósty 2 maja na najwyższej na polskim wybrzeżu  latarni morskiej w Świnoujściu pojawiła się ogromna narodowa biało-czerwona flaga o powierzchni prawie 400 m.kw. i wadze ok. 100 kg. Zawisła na wysokości 68 metrów, a widoczna bywa z odległości nawet kilkunastu kilometrów.            

W ten wyjątkowy sposób Świnoujście obchodzi co roku Dzień Flagi Rzeczpospolitej. I chociaż tym razem bez tłumu ludzi, wielkiej fety i hucznej oprawy, ale za to w sprzyjających warunkach pogodowych, jak powiedział Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej:            
„Flaga pięknie się rozwinęła. Wolontariusze odśpiewali hymn państwowy, tak więc odbyło się to w kameralnej atmosferze i przede wszystkim przy dźwięku łopoczącej flagi, bo kiedy tylko wjechała na kilka metrów, zaczęła pięknie tańczyć w morskiej bryzie”.                             

Gigantyczna flaga była szyta w świnoujskiej pracowni krawieckiej ponad tydzień, a akcję przygotowało kilkadziesiąt osób; krawcowe, latarnicy, wolontariusze, harcerze no i oczywiście alpiniści, którzy wciągali biało-czerwoną za pomocą specjalnego zespołu lin. Jak powiedział Norbert Martynik z Klubu Wysokogórskiego Watra:              

„Zadanie może wydawać się proste, ale w rzeczywistości takie nie jest. Największą przeszkodą jest wiatr. (…)”.                        
Flaga powiewała aż do zmierzchu.          

Film ze Świnoujścia można obejrzeć na stronie:           https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/gigantyczna-flaga-juz-na-latarni/

Na podstawie gs24.pl,  wiadomosci.onet.plhttps://gs24.pl/swinoujscie-najwieksza-flaga-w-polsce-zawisla-na-najwyzszej-latarni-morskiej-zobacz-zdjecia-02052020/ar/c1-14948964

https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/ogromna-flaga-wciagnieta-na-latarnie-morska-w-swinoujsciu/fcc1b3c

Oprac. BC

Obraz padrinan z Pixabay    

Dodaj komentarz