„W moim sercu wolność gra”. Patriotyczne koncerty w Filipowie i Wiźnie

Za nami jedenaście koncertów patriotycznych z cyklu „W moim sercu wolność gra”, zorganizowanych przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

W najbliższy weekend (29 i 30 sierpnia) wolność zagra w Filipowie i Wiźnie. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W sobotę 29 sierpnia w Sali Widowiskowej w Filipowie wystąpi zespół „Klekociaki”, dzień później 30 sierpnia o godzinie 13.30 przed kościołem parafialnym w Wiźnie wystąpią zespoły „Skowronki” i „Narwianie”.

„W moim sercu wolność gra” to przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. W 30 miejscowościach województwa podlaskiego, od Sejn i Filipowa po Drohiczyn, odbywają się koncerty zespołów ludowych, a każdy z nich rozpoczyna się kilkuminutową lekcją historii, przypominającą najważniejsze wydarzenia w regionie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcy to podlaskie zespoły: „Kurpie Zielone”, „Klekociaki”, „Skowronki” i „Narwianie”. W każdej miejscowości występuje co najmniej jeden z nich, w wybranych – dwa. Wśród uczestników projektu najstarszy i najsłynniejszy jest Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, który powstał w Białymstoku w 1953 roku.

Zespół liczy dziś około stu osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury (PIK) pod kierunkiem choreografa Mariusza Żwierki. Ma w swoim repertuarze tańce narodowe i utwory ludowe z wielu regionów Polski.

Rok młodszy od Kurpi jest zespół „Narwianie”. Jego członkowie to mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Grupa wykonuje muzykę ludową ale też piosenki biesiadne. Ma w swoim repertuarze dawne podlaskie obrzędy: sianokosy, wianek przedślubny, śmigus-dyngus.

Historia „Klekociaków” jest krótsza o niecałą dekadę. Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury (GOK) w Boćkach. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Wykonuje przede wszystkim pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.

Najmłodszym z zespołów biorących udział w projekcie są „Skowronki”, działające od 1986 roku przy Zespole Szkół w Brańsku. Członkami są zarówno uczniowie, jak też osoby pracujące. Zespół, od początku kierowany przez Mirosława Szymańskiego, koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, prezentując folklor z różnych regionów Polski.

Projekt „W moim sercu wolność gra” ruszył 28 czerwca, zakończy się 11 listopada – w dniu narodowego święta. Przed nami jeszcze 19 koncertów.

Dodaj komentarz