W Koszalinie rusza pilotażowy program „Ładne Podwórko”. Oby nie skończyło się tak, jak w Szczecinie…


Samorządowcy znaleźli sposób i środki aby nie tylko wypiękniało miasto ale również chcą zintegrować w ten sposób  mieszkańców i zacisnąć bardzo luźne w dzisiejszych czasach sąsiedzkie więzy. Ratusz znacznie dofinansuje najlepsze pomysły zagospodarowania koszalińskich podwórek. 

Miejska dotacja pokryje 75% kosztów przedsięwzięcia, pod warunkiem, że kwota nie przekroczy 100 tys. zł oraz 75% kosztów sporządzenia projektów oraz kosztorysów zakwalifikowanych wniosków, lecz do kwoty 3 tys. zł. Dofinansowanie przysługuje tym wspólnotom mieszkaniowym, których zgłoszone budynki nie wymagają przeprowadzenia remontu elewacji. 


Akcja „Ładne Podwórko” ma na celu nie tylko tworzenie miejsc estetycznych ale również funkcjonalnych. Obok zielonych trawników, kolorowych klombów, żywopłotów i drzew pojawi się też infrastruktura towarzysząca z placami zabaw dla dzieci, miejscem relaksu dla starszych, stojakami na rowery, osłonami śmietnikowymi, pergolami, ławkami, koszami na śmieci, chodnikami oraz oświetleniem i monitoringiem.


Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach akcji „Ładne Podwórko” przyjmowane będą do 15 marca przez koordynujący programem Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. O wyborze zwycięskich projektów zadecydują funkcjonalność, walory architektoniczne i możliwości eksploatacyjne. Wspólnoty mieszkaniowe, których wnioski zostaną zakwalifikowane do programu będą w pełni samodzielnie zlecać wykonanie prac, jak i zawierać umowy oraz sprawować nadzór nad prawidłową realizacją przedsięwzięcia. 

Trzymamy kciuki, ale liczymy także na wykorzystanie zapału obywateli do kształtowania własnego otoczenia oraz sprawiedliwy przydział środków. Wzorem urzędniczej patologizacji inicjatywy obywatelskiej jest akcja Zielone Podwórka Szczecina. O zdławieniu inicjatywy obywatelskiej w Szczecinie można przeczytać tutaj: http://podwórka.pl/historia-zielonych-podworek-szczecina/.

Polecamy do przeczytania ku przestrodze.


Na podstawie koszalin.naszemiasto.pl, podwórka.pl.


Obraz ze strony www.podwórka.pl

Dodaj komentarz