Trwa zamieszanie wokół budowy Centrum Muzyki w Krakowie

Władze Krakowa wracają do pomysłu budowy miejskiej sali koncertowej w Cichym Kąciku. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

W ubiegłym tygodniu Miasto Kraków wycofało się ze wspólnego projektu, jakim była budowa wielkiej sali koncertowej na Grzegórzkach.

Kompleks miał być realizowany wraz z województwem małopolskim, a swoją siedzibę miała mieć tam Filharmonia Krakowska i inne miejskie orkiestry.

Teraz władze miasta mają inne plany. Chcą wybudować salę koncertową w Cichym Kąciku przy ul. Piastowskiej 20. Byłaby ona siedzibą m.in. Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Cracovii Danzy. Sala koncertowa ma powstać do końca obecnej kadencji samorządu, czyli do 2023 roku.

A tydzień temu władze miasta Krakowa oświadczały:

Urząd Miasta podał w środę, że Miasto Kraków wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zdecydowało o wycofaniu się z realizacji Centrum Muzyki, które miało powstać przy ul. Skrzatów. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego będący jedną ze stron biorących udział w przygotowaniu przedsięwzięcia jest zaskoczony takim stanowiskiem Krakowa.

Zarząd Województwa Małopolskiego poinformował, że nie podjął żadnej decyzji, która pozwoliłaby stwierdzić, że wycofuje się z inwestycji. Przypomniał, że obie strony wiąże umowa z 10 lipca 2018 roku, która nie została rozwiązana. Zarząd Województwa poinformował również, że marszałek Witold Kozłowski w rozmowach z prezydentem Krakowa zawsze podkreślał, że w przypadku jednostronnego wycofania się Krakowa z tej inwestycji województwo będzie zmuszone podjąć stosowne decyzje. Zarząd Województwa podkreślił, że oświadczenie złożone w środę przez Urząd Miasta w imieniu miasta i województwa nie było uzgodnione z władzami województwa.

W 2018 roku międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku wygrał zespół SBS Engineering Group razem z włoskim partnerem 3TI Progetti. Planowano, że budowa gmachu rozpocznie się w 2021 r., a jego otwarcie nastąpi w 2024 r.

Wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej, miejskim parkiem i uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową Centrum Muzyki przy ul. Skrzatów miało tworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta. Gmach Centrum Muzyki miał powstać nieopodal brzegu Wisły. Jego „sercem” miały być nowoczesne sale koncertowe z największą filharmoniczną mieszczącą ok. 1400 osób oraz dwoma mniejszymi.

Urząd Miasta poinformował w środę, że władze samorządowe nie mogą finansować inwestycji, gdyż po rozstrzygnięciu konkursu okazało się, że wykonawca powinien być wykluczony, bo nie spełnił warunku konkursu – nie realizował wcześniej obiektu o parametrach określonych w postępowaniu.

W czwartek Województwo Małopolskie poinformowało, że po ujawnieniu, iż wykonawca przedstawił nieprawdziwe informacje, wykluczyło go 20 grudnia 2019 roku i unieważniło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Województwo Małopolskie podało również, że nieprawdą jest, iż to Krajowa Izba Odwoławcza 17 stycznia tego roku unieważniła zamówienie z wolnej ręki i wykluczyła wykonawcę, bo to Urząd Marszałkowski unieważnił zamówienie publiczne na początku lutego, a Krajowa Izba Odwoławcza w swoim wyroku z dnia 17 stycznia 2020 r. jedynie potwierdziła prawidłowość decyzji podjętych przez Województwo.

Źródło: UMWM, , Za: Kronika TVP3 Kraków

Dodaj komentarz