Sztuka w kulturze postmedialnej

Miejskie Centrum Kultury zaprasza do Galerii Wspólnej na wykład Ewy Wójtowicz pt. „Sztuka w kulturze postmedialnej”. Wykład online jest bezpłatny i będzie dostępny w sieci przez 3 dni. Współorganizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bydgoski.

Po niemal trzech dekadach od wyłonienia się cyberkultury doświadczamy konsekwencji zaistnienia nowych mediów sieciowej komunikacji. Za ich sprawą współczesna sztuka ulega dogłębnym przemianom w obrębie hybrydowej kultury o charakterze postmedialnym. Wszystkie jej składowe są formą niestabilnych danych, nieustannie podlegających przetwarzaniu. Pozostając częścią sieciowej kultury cyfrowej, sztuka postmedialna reaguje na nowe technologie i kryzysy przestrzeni fizycznej, obejmując takie poczynania twórcze, których logika odzwierciedla (r)ewolucję kultury dokonującą się za sprawą globalnej sieci komunikacyjnej. Odkąd pandemiczne zamrożenie kultury radykalnie przyspieszyło proces jej digitalizacji, także w świecie sztuki obserwujemy wzmocnienie tych procesów przemian, których zaczątki wyznaczało pojawienie się sztuki postmedialnej, w tym postinternetowej. Czy zatem sztukę współczesną czeka totalna digitalizacja, a uczestnictwo w kulturze będzie miało charakter wyłącznie postmedialny?

Ewa Wójtowicz – badaczka i krytyczka sztuki współczesnej. Doktor habilitowana w zakresie nauk o sztuce (Uniwersytet Jagielloński), doktor nauk humanistycznych (UAM w Poznaniu), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka książek Net art (2008) i Sztuka w kulturze postmedialnej (2016) oraz tekstów naukowych i krytycznych dotyczących sztuki współczesnej, w tym sztuk medialnych. Profesor UAP na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Estetycznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz do polskiej sekcji AICA. Zastępczyni redaktor naczelnej „Zeszytów Artystycznych”. Zainteresowania naukowe: sztuka wobec internetu i (nowych) mediów.

źródło: UM Bydgoszcz; http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/sztuka-w-kulturze-postmedialnej/

Get involved!

Comments

No comments yet