Symbole pamięci – ciekawa akcja Instytutu Pamięci Narodowej

grafika: FB /IPN

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego 2 maja, Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję przypominającą polskie symbole związane z losami Polski i Polaków w XX wieku.

Od kilku lat w ramach akcji edukacyjnych Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje znaki pamięci – specjalne przypinki okolicznościowe nawiązujące do najważniejszych wydarzeń i postaci z najnowszej historii Polski.

Odznaka „Za wierną służbę” w I Brygadzie Józefa Piłsudskiego, znak Polski Walczącej, guzik katyński czy ryngraf por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony” – to tylko część z symboli, poprzez które IPN przypomina o zmaganiach i walce o niepodległą Polskę.

Każda przypinka ma własną historię, każda opowiada o heroizmie, patriotyzmie i ofiarności bohaterów oddanych sprawie Polski.

Akcja trwa na profilach mediów społecznościowych oraz na stronie IPN, a także na portalu Przystanek Historia, gdzie prezentujemy wybrane przypinki i przypominamy ich historie.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami Znaki pamięci zamieszczonymi w Bibliotece Cyfrowej IPN, przedstawiającymi symbole naszej historii – znaki, które wiążą się z marzeniami i walką Polaków o wolne i niepodległe państwo, a także z ofiarą i męczeństwem narodu, który nigdy nie stracił pamięci.

Część symboli można zobaczyć na stronie źródłowej: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/96327,Symbole-pamieci.html

cygarek

źródło: ipn.gov.pl

Dodaj komentarz