Stoi już nowy krzyż poświęcony ostatniemu wyklętemu. Wyklęty po dzień dzisiejszy w swojej Ojczyźnie? „Bandytyzm”

Nowy krzyż został postawiony w poniedziałek (fot. IPN Lublin)

Jest już nowy krzyż upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Laluś”. – Tyle lat po śmierci jest traktowany jak pospolity przestępca – komentuje syn ostatniego żołnierza wyklętego.

– Jest mi niezwykle przykro, że doszło do takiego aktu w wolnej Polsce – mówił w poniedziałek dyrektor oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik i zapowiedział, że we wtorek Instytut złoży wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich, o wydanie zgody na postawienie w tym miejscu tablicy informacyjnej, na której ma być przybliżona postać Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Chodzi o miejscowość Majdan Kozic Górnych (pow. świdnicki), gdzie stał metalowy krzyż poświęcony pamięci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Laluś”. W piątek policja otrzymała zgłoszenie o zniszczeniu krzyża. Ktoś go ściął. Sprawcy porzucili krzyż w trawie, niedaleko od miejsca, w którym stał.

Ustawianie nowego krżyrza

Syn „Lalusia” w poniedziałek był na miejscu, kiedy był montowany nowy krzyż i nie krył smutku: – Jest mi bardzo przykro. Ten krzyż upamiętniał śmierć mojego ojca – mówił i zniszczenie krzyża nazwał „bandytyzmem”. – Symbol naszej wiary został zbezczeszczony. Zaczyna się od krzyża, a później co? Jak we Francji kościoły mówił. Marek Franczak. – Szanujcie naszą wiarę – apelował.

Marek Franczak o incydencie dowiedział się w sobotę. Od razu ogarnął go żal. – Jest mi przykro, że człowiek który oddał życie za wolną Polskę, któremu postawiono krzyż, tyle lat po śmierci jest traktowany jak pospolity przestępca –  komentował.

Policja szuka sprawcy

(fot. Lubelska Policja)
Policjanci poszukują wandali, którzy w miejscowości Majdan Kozic Dolnych (pow. świdnicki) zniszczyli krzyż upamiętniający ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Ktokolwiek posiada informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców, powinien skontaktować się z Komendą Powiatową Policji w Świdniku przy Alei Lotników Polskich 1,

pod numerem telefonu: 47 81 21 210

lub numerem alarmowym 112.

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

Dodaj komentarz