„Sopoćko” – premiera w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „Sopoćko”.

Historię spowiednika św. Faustyny Kowalskiej, orędownika idei Miłosierdzia Bożego, a także patrona Białegostoku – bł. ks. Michała Sopoćki zobaczymy już w najbliższy piątek 6 listopada. Reżyserem przedstawienia i autorem scenariusza jest Jan Nowara.

„Sopoćko” to kolejne spotkanie Jana Nowary z białostocką publicznością – w Teatrze Dramatycznym reżyserował „Obławę” i spektakl „Popiełuszko”.
Jak podkreślał, historię życia ks. Michała Sopoćki starał się zgłębiać blisko rok.


– To, co mnie najbardziej poruszyło, to niezwykła wierność idei Bożego Miłosierdzia, które przekazała mu siostra Faustyna Kowalska – mówił podczas konferencji prasowej – Nasza sztuka to swego rodzaju duchowy testament księdza, próba uchwycenia fenomenu jego wiary. A że wiara umyka rozumowi, a jej domeną są uczucia i wyobraźnia, to na osnowę przedstawienia wybraliśmy najpiękniejszą poezję wiary – Psalmy. W naszym spektaklu ks. Michał Sopoćko będzie, więc i wypowiedziany i wyśpiewany.


Odtwórcą głównej roli jest Marek Cichucki, który podkreślał, że przygotowując się „przeszedł spacer śladami życia ks. Michała”.

– Starałem się przeczytać to, co napisał ks. Michał, ale także to, co o nim napisano. Próbowałem zebrać wiadomości i dowiedzieć się, w jaki sposób zapamiętali go ludzie. Ta część pracy wzbogaciła mnie, jako człowieka – powiedział.

W roli św. siostry Faustyny Kowalskiej zobaczymy Kamilę Wróbel-Malec.

– Wcielając się w tę postać największym wyzwaniem było dla mnie połączenie jej ogromnej duchowości i prostoty – mówiła aktorka – Grając postaci świętych czy bohaterów narodowych musimy unikać pustego patosu oraz pamiętać o tym, że byli oni również, a właściwie przede wszystkim, ludźmi. Prostota i człowieczeństwo to cechy, które świadczą zazwyczaj o wielkości.


Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Beata Chyczewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Dorota Białkowska-Krukowska, Kamila Wróbel-Malec, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz oraz gościnnie Grzegorz Suski.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstu „Sopoćko. Nieznane przesłuchanie spowiednika św. Faustyny” Adama Jakucia. Scenografię do przedstawienia zaprojektował Marek Mikulski, kostiumy: Maciej Mikulski. Muzykę skomponował Tomasz Bajerski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski, a za przygotowanie wokalne Karina Komendera. Asystentem reżysera jest Sławomir Popławski, inspicjentem – Jerzy Taborski.

Premiera spektaklu miała odbyć się w sobotę, 7 listopada, jednak w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń została przełożona na piątek, 6 listopada, o godz. 19.00. Kolejne zaplanowane przedstawienia zostały odwołane. Patronat Honorowy nad przedstawieniem „Sopoćko” objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojdy SAC, Metropolita Białostocki.

Premiera: 6 listopada 2020 r.
Scena Duża
Czas trwania: ok. 90 minut

Aneta Kursa

Oprac. Es.

  • Źródło: UMWP
  • Foto: Małgorzata Sawicka
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz