Śmigus-dyngus w Grabicach – oczyszczenie z chorób i grzechów

Społeczeństwo polskie znalazło się z powodu ogólnoświatowej koronapaniki w sytuacji, która wcześniej wydawałaby się wręcz nieprawdopodobna. Odbieranie w imię ratowania życia, nie tylko środków na utrzymanie, ale również tak potrzebnych właśnie do przeżycia: odrobiny radości, kontaktów międzyludzkich, przyzwyczajeń i tradycji stało się akceptowalne bez mrugnięcia okiem. Na szczęście nie przez wszystkich.                     

Tradycyjnie co roku w Grabicach, jednej z lubuskich wsi, w Poniedziałek Wielkanocny organizowano dotąd symbolicznie oczyszczającą z chorób i grzechów Wodną Wojnę, która była niezwykłą atrakcją dla lokalnych mieszkańców. W tym roku choć z mediów codziennie atakuje wszystkich obraz koronawirusowej zagłady, rodzina Zajkowskich z Grabic organizująca od lat, to niezwykłe przedsięwzięcie również ,,rzuciła wyzwanie reszcie świata” i zaprosiła poprzez media społecznościowe wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wojnie na wodę.             

I chwała im za to, że pomimo rozdmuchanej trzeciej fali pandemii, jednak nie odpuścili. W zeszłym roku z powodu grozy niepewnej sytuacji impreza się nie odbyła. Tym razem wiosenne oczyszczenie z chorób, choć tylko umowne, wszystkim się na pewno przyda, a radość wspólnej zabawy przyniesie więcej dobrego w walce z covid niż izolacja i zmartwienia. Tak więc bez względu na okoliczności i aurę, śmiałkowie będą w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym (na lokalnym placu zabaw w Grabicach), oblewać się wodą.                      

Choć bitwa na wodę trwa tylko pół godziny, od 10.30 do 11.00, śmiechu, pozytywnych emocji i ładowania akumulatorów nie zabraknie, czego przecież najbardziej teraz wszystkim potrzeba. A i o epidemicznych zaleceniach organizatorzy też pomyśleli: ,,My jesteśmy zdrowi i tylko zdrowych zapraszamy. Jak już wejdziecie na plac to nie dajcie się dogonić – w ten sposób zachowacie dystans 2 metrów” (wypowiedź Pawła Zajkowskiego dla portalu krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl).                   

Opracowanie BC 


Źródło:    

Nationwide Specialty Co., Arlington, Texas — In Buffalo, N.Y., Stanley Novelty Co., 200 S. Ogden St.
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz