Remont olsztyńskiego amfiteatru

Trwają prace w olsztyńskim amfiteatrze nieopodal Zamku Kapituły Warmińskiej. Gorąco liczymy, że już wkrótce widzowie zapełnią staromiejski obiekt i będą mogli podziwiać występujących w nim artystów.

Dziesiątki wydarzeń każdego roku odbywają się w tym wyjątkowym miejscu. W obecnym kształcie amfiteatr został oddany do użytku w 2008 roku. Upływający czas sprawia, że niektóre z jego elementów wymagają odnowienia. Tak dzieje się w tym roku m.in. z widownią.

– Chcieliśmy oszlifować i odmalować stare siedziska, ale okazały się tak zniszczone, że trzeba je wymienić. W tartaku trwa więc produkcja 9100 drewnianych klepek.

– mówi zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Aneta Kasperek-Palińska.

Nowe elementy widowni powinny być gotowe do odbioru ostatniego dnia tego roku. Natomiast ich montaż ma się zakończyć w połowie stycznia. Siedziska zostaną zabezpieczone odpornym na warunki atmosferyczne lakierem szkutniczym – substancją, jakiej używa się do konserwacji jachtów.

Jako że amfiteatr jest objęty nadzorem konserwatorskim, nowe ławeczki będą w założeniu takie same, jak dotychczasowe. Realizowane prace kosztują niemal 220 tys. złotych.

To niejedyna inwestycja w amfiteatr, jakiej podjął się w tym roku Miejski Ośrodek Kultury. W pierwszej połowie roku został zrealizowany duży projekt z 85-procentowym unijnym wsparciem. Jego głównym elementem było wyposażenie obiektu w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie sceniczne.

Jednak metamorfozę przeszła też sala kameralna pod główną widownią. Została wygłuszona, został zamontowany system do podwieszania sprzętu, zyskała bardziej teatralny charakter.

Dodatkowo została wydzielona szatnia, a w foyer jest miejsce na mini galerię. Poza tym został rozbudowany monitoring obiektu oraz zainstalowane kamery służące liczeniu widzów.

– Z niecierpliwością będziemy czekać na decyzje rządu, dotyczące całkowitego odmrożenia kultury. Cały ubiegły sezon robiliśmy koncerty przy zajętości zaledwie połowy widowni. Mamy nadzieję, że latem 2021 będziemy mogli już grać w pełnym amfiteatrze.

– mówi dyrektor MOK, Mariusz Sieniewicz.

Olsztyński obiekt może pomieścić 1200 osób.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz