Relacje z obchodów 100. rocznicy II Powstania Śląskiego w woj.opolskim.

fot.: UM Gogolin

Setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego oraz bohaterów walczących o przynależność Śląska do Polski, uczczono w sobotę 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. Regionalne uroczystości obchodów drugiego powstania zorganizował opolski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytut Śląski oraz samorząd Gminy Gogolin.

Obchody rozpoczęto symbolicznym oddaniem hołdu poległym powstańcom i złożeniem wieńców na mogile zbiorowej na kamieńskim cmentarzu parafialnym. Następnie w kościele parafialnym pw. św. Jacka odbyła się msza św. w intencji zmarłych Powstańców Śląskich. Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ojcu mjr. Sewerynowi Jędrysikowi* – bohaterowi II Powstania Śląskiego, który pochodził z Kamienia Śl. Jest to jedyna w regionie tablica upamiętniająca dowódcę z okresu II Powstania Śląskiego, podczas którego oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska pod dowództwem ppor. Seweryna Jędrysika opanowały Kamień Śląski na Opolszczyźnie. Była to jedna z nielicznych miejscowości w regionie, która podczas walk w okresie 19–25 sierpnia 1920 r. została opanowana przez powstańców.

Po południu na terenie rekreacyjno – sportowym odbył się okolicznościowy festyn. Zaprezentowany został program artystyczny „Śląskie historie” dedykowany Powstańcom Śląskim, a na stoisku promocyjnym Instytutu Pamięci Narodowej można było otrzymać okolicznościowe broszury, m.in. z życiorysem mjr Jędrysika oraz inne materiały promocyjne związane z Powstaniami Śląskimi, m.in. flagę z hasłem „Tobie Polsko” – replikę proporca z manifestacji patriotycznej, jaka miała miejsce w Osieku na Opolszczyźnie 3 maja 1920 r. Od 14 sierpnia można było też oglądać wystawę plenerową „Śląsk – droga do Niepodległości”, przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. senator RP Jerzy Czerwiński, wicewojewoda opolski Teresa Barańska, wicemarszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza, reprezentacja samorządu gminy Gogolin z burmistrzem Joachimem Wojtalą na czele oraz licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z Opolszczyzny.

źródło: Gmina Gogolin

*Major Ojciec Seweryn Jędrysik ps. „Wallenstein” urodził się 25 sierpnia 1893 w Kamieniu Śląskim. W grudniu 1914 r. wstąpił do I Brygady Legionów Polskich. Uczestniczył w bitwach nad Nidą, pod Konarami, nad Styrem i Stochem oraz pod Kostiuchnówką, a w 1919 r. brał udział w Powstaniu Wielkopolskich. W czerwcu 1920 r. walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W lipcu 1920 r. ukończył w Warszawie Szkołę Podchorążych Piechoty. Brał udział w II Powstaniu Śląskim. Dowodzone przez Jędrysika lokalne siły powstańcze szybko opanowały rodzinny Kamień Śląski. W III Powstaniu Śląskim był Komendantem POW na powiat strzelecki. Brał udział w Bitwie o Górę Świętej Anny. Wstąpił do zakonu Dominikanów przyjmując imię Ojciec Wincenty. W czerwcu 1927 r. przyjął świecenia kapłańskie. W 1939 r. został szefem Służby Duszpasterskiej 20 Dywizji Piechoty WP. W oblężonej Warszawie był szefem Służby Duszpasterskiej Dowództwa Pododcinka „Północ”. W październiku 1939 r. został wzięty do niewoli niemieckiej. Osadzony w Oflagu IV A Hohenstein, a następnie przewieziony do Oflagu IX A Rotenburg. 18 kwietnia 1940 r. przewieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. 6 lipca 1942 r. został osadzony w KL Dachau. 5 września 1942 r. został zamordowany.

Dodaj komentarz