Prowokacyjny projekt do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego


„Budowa na planie pentagramu ☆ i cyfr 666 instalacji artystycznej rogatego bóstwa Baphometa lub jak kto woli Szatana, znanego z wielu rzeźb i malowideł umieszczonych w kościołach”.                   


Szczecin nie ma szczęścia do decyzji urzędników w sprawie zwiększenia atrakcyjności przestrzeni publicznej masta. Wystarczy wspomnieć słynną Frygę, która za jedyne 200 tysięcy złotych straszyła mieszkańców i turystów w centrum Szczecina, bo urzędnicy postanowili, że miasto zostanie za publiczne pieniądze mecenasem sztuki współczesnej. Na (nie)szczęście sama Fryga, i to bardzo szybko, być może ze wstydu, zaczęła rozpadać się na kawałki i trzeba było ją zdemontować, za co również zapłacili lokalni podatnicy. Do tego doszły jeszcze głosy, że żółto-czerwona instalacja stała się symbolem LGBT.       

      
Po równie kontrowersyjnej, szczególnie w dobie koronakryzysu, decyzji o realizacji mimo wielu głosów sprzeciwu, zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2019 – żartobliwej instalacji Pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina Szefa Wszystkich Szefów, fikcyjnej postaci z kultowego filmu ,,Poranek Kojota”, która ma z kolei kosztować budżet miasta ok. 150 tysięcy złotych, co już takie dowcipne wcale nie jest, tym razem urzędnikom miejskim przy selekcji zgłoszeń do SBO 2021 zapaliło się jednak czerwone światełko i … nie dopuścili mocno prowokacyjnego projektu do dalszej gry.                

Chodzi o pomysł instalacji w przestrzeni miasta pomnika … ,,rogatego bóstwa na planie pentagramu”, którego autorzy nie ukrywają, że inspirowali się realizacją pomnika Krzysztofa Jarzyny, który jakoś spełniał wymogi SBO i nie dosyć, że został dopuszczony do głosowania, to jeszcze wygrał, ale głównym bodźcem do wystąpienia z tą mocno zastanawiającą propozycją była wypowiedź radnego Michała Wilkockiego, który już w 2015 roku zwracał uwagę na absurdalne pomysły pojawiające się w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Tak o tym mówią sami autorzy projektu:               

 
– W sztuce często można spotkać dzieła oparte w dużej części na innym arcydziele, z którego wykorzystano większość elementów. (…) Mimo to, główną inspiracją dla naszego projektu był jednak znany i lubiany, młody szczeciński radny, który w 2015 roku w wywiadzie do prasy po raz pierwszy wspomniał o projekcie pomnika Szatana, który mógłby być zgłoszony do SBO.                

Co prawda nie wiadomo czy to jest naprawdę, czy jest to raczej tylko forma artystycznego zaistnienia, ale ta mocno prowokacyjna akcja chyba skłoni wreszcie zarówno szczecińskich urzędników, jak i mieszkańców do myślenia i mądrego rozdysponowania całkiem pokaźnej kwoty ponad 14 milionów złotych.

Opracowanie BC 

Na podstawie gs24.pl,  kurierszczecinski.plhttps://gs24.pl/pomnik-rogatego-bostwa-na-planie-pentagramu-w-szczecinie-projekt-w-sbo-odrzucony-autorzy-nie-poddaja-sie/ar/c1-15154678

https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pierwsze-projekty-na-liscie-sbo/
Obraz kalhh z Pixabay

Dodaj komentarz