Protest zachodniopomorskich radnych wojewódzkich z PO w sprawie rozdziału środków na kulturę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdzieliło środki na inwestycje w regionalnych ośrodkach kultury i jak się okazuje podział nie wszystkim przypadł do gustu. Szczególnie tym, którzy z zasady negują wszystko co robi ich polityczny przeciwnik. Radni sejmiku województwa z PO uważają, że rząd PiS traktuje kulturę w regionie po macoszemu, świadczyć ma o tym ilość zaakceptowanych do realizacji w ramach programu ,,Infrastruktura domów kultury” projektów oraz kwota przyznanych na nie środków.                      

Na zgłoszonych łącznie w regionie 30 wniosków, jedynie … 3 przeszły przez kwalifikacyjne sito. Do tego jeszcze całkowita kwota dotacji dla lokalnych placówek kultury wyniesie zaledwie … 84 tys. zł, co w porównaniu np. z województwami lubelskim czy małopolskim, które na ten cel otrzymają odpowiednio … 10 i 14 razy więcej pieniędzy, może rzeczywiście wydawać się, i to nie tylko tym, którzy zawsze mają coś władzy do zarzucenia, sprawą mocno zastanawiającą.              

Stało się to więc dla opozycji znakomitym pretekstem aby dobrać się przeciwnikowi do skóry i pokazać lokalnej społeczności jak PiS dba, a raczej nie dba, o mieszkańców regionu. Jak wynika ze zorganizowanej na gorąco konferencji prasowej przez wojewódzkich radnych PO, będą się oni domagać od ministerstwa wyjaśnień zarówno dotyczących procedury i kryteriów przyznawania projektom punktów jak i tego dlaczego tak mało gmin z województwa otrzymało dotacje. Zamierzają również złożyć wniosek do ministra Piotra Glińskiego z apelem o … równe traktowanie ośrodków kultury gmin Pomorza Zachodniego z placówkami innych regionów kraju.            

Według radnych województwa z PO, to już kolejny przypadek kiedy region nie ma szans w rywalizacji o rządowe środki z bardziej ulubionymi przez władzę województwami. W ich opinii pieniądze na kulturę powinny być dzielone pomiędzy regiony równo, tak aby wszyscy mieszkańcy kraju mieli taki sam do niej dostęp. Dotyczy to szczególnie małych gmin, które ze względu na trudną sytuację finansową nie mogą pozwolić sobie na inwestowanie w domy kultury.                              

Radny województwa z PiS Rafał Niburski w wypowiedzi dla portalu wszczecinie.pl oczywiście nie zgadza się ze stanowiskiem politycznych przeciwników z sejmiku, nazywając zarzuty o przyznawanie środków z politycznego rozdania manipulacją. Według niego Pomorze Zachodnie jest traktowane przez rząd PiS nawet lepiej niż pozostałe regiony pomimo tego, że jest zarządzane przez opozycję, o czym mają świadczyć m.in. środki przyznane z Funduszu Wsparcia Kultury dla Opery na Zamku, instytucji kultury podległej urzędowi marszałkowskiemu, w którym pierwsze skrzypce odgrywa PO.           

Przyglądając się tej od lat trwającej wojnie PO-PiS i temu co dzieje się w naszym kraju, trudno nie zgodzić się z internautą DAN, który umieścił taki komentarz pod artykułem portalu wszczecinie.pl na temat sprawy dotacji na kulturę:

,,Te dwie tłuste partie są tak samo siebie warte. Dlaczego oni od 15 lat nadal rządzą?!”. Może wyborcy powinni wyciągnąć z tego wnioski i następnym razem dać szansę wykazać się zupełnie innym graczom?!.             

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz