„Poszło 29 tys. zł na nagrody w konkursie”. Dlaczego sala widowiskowa przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej nie powstanie?

Jedna z koncepcji konkursowych (fot. materiały prasowe)

Chociaż odbył się konkurs architektoniczny na koncepcję sali widowiskowo-teatralnej w Białej Podlaskiej, to ta jednak nie powstanie. Przynajmniej, nie w takiej formie jak wcześniej zakładano.

– W ostatniej nowelizacji budżetu nie zauważyłem projektu sali widowiskowej. Złożyliśmy fiszkę projektową. Były ogromne plany. Poszło 29 tys. zł na nagrody w konkursie – zauważa radny Karol Sudewicz (Zjednoczona Prawica).

Rzeczywiście, w ubiegłym roku miasto zorganizowało konkurs architektoniczny. Przyznano 3 nagrody i 5 wyróżnień, na które przeznaczono 29 tys. zł. Ale pierwszego miejsca wówczas nie wyłoniono. Chodziło o salę, która miała powstać przy biurowcu przy ulicy Brzeskiej 41. Taki był pomysł poprzedniego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Sala miała pomieścić 450 osób. Wstępnie, mówiło się, że to koszt ok. 18 mln zł. Przypomnijmy, że w mieście nie ma sali widowiskowo–teatralnej z prawdziwego zdarzenia.

Okazuje się, że obecne władze Białej Podlaskiej odstąpiły od tej koncepcji. – Konkurs się odbył, bo jeszcze we wcześniejszej kadencji był zaprogramowany – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk (PO). – Była możliwość ubiegania się o dotację 12 mln zł do realizacji tego budynku, ale to zapewniało tylko 30 proc kosztów. Siłą rzeczy, było to zamierzenie nierealne – uważa prezydent i dodaje, że poprzednie władze miasta nie zabezpieczyły środków na realizację projektu.

W ocenie prezydenta, budowa takiej sali widowiskowej kosztowałaby ponad 30 mln zł. – Tych pieniędzy w budżecie nie było – zaznacza Litwiniuk. Tłumaczy jednak, że rozwój miejskiej kultury jest ważny. – Dobrze rozumiem jaką kultura odgrywa rolę w rozwoju człowieka. Dlatego chcemy wykorzystać do tych celów budynek przy ulicy Krótkiej 1 – precyzuje.

Ta kamienica w centrum miasta ma być częściowo wyburzona, a w to miejsce ma powstać nowy obiekt. To projekt w ramach rewitalizacji. – Kultura zyska nowe pomieszczenia w tym budynku. Nie jest to przeniesienie całego Bialskiego Centrum Kultury – zaznacza Litwiniuk.

Biała Podlaska dostała 19 mln zł zewnętrznego dofinansowania na rewitalizację. – Obiekt przy ulicy Krótkiej będzie też siedzibą dla organizacji pozarządowych – dodaje prezydent.

Oprócz tego, w ramach rewitalizacji zmieni się m.in. obszar za centrum handlowym SAS, zarówno pod względem dróg, jak i towarzyszącej infrastruktury, w mieście powstanie nowe przedszkole przy ulicy Łomaskiej, w budynku po dawnym sklepie dziecięcym. Obszar do rekreacji zyskają mieszkańcy ulicy Kruczej. Całkowitej modernizacji doczeka się targowisko „babski rynek”. Powstanie tu hala targowa.

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Kategorie

Dodaj komentarz