„Pod biało-czerwoną” – namów swoje lokalne władze i zbierz podpisy!

Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.  
 
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią (szczegóły w regulaminie) liczbę głosów poparcia online za pomocą serwisu. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy. 
 
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.

„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. 

Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn.
 
Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. 
 
Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.  
 
Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn!

Ile głosów potrzeba do realizacji projektu?

– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;

– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;

– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.

Na zakończenie apelu ciekawa uwaga:

Bez względu na powyższe wymogi nie warto poprzestawać na spełnieniu powyższych warunków. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidujemy udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości podniesienia flagi na maszt.
DOŁĄCZ DO NAS!

Komentarz:

Pamiętam czasy gdy w Polsce – tej komunistycznej i tej… pookrągłostołowej KARANO za wywieszanie biało-czerwonej flagi.

W czasach komunistycznych specjalne patrole jeździły i nakładały kary na dozorców nieruchomości za niewywieszenie flagi 1 maja oraz za wywieszenie jej 3 maja lub 11 listopada. Za wywieszenie flagi, szczególnie w datach 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada można było wylądować w więzieniu.

Niestety, w latach 90tych ubiegłego wieku – czyli podobno za „wolnej” już Polski wiele osób spotkało się z represjami ze strony Policji za wywieszanie flagi, zaznaczam: w godnych warunkach, na swoich posesjach.

Dopiero w ostatnich latach takie czyny nie są penalizowane – a co więcej – rządzący zauważyli tę sferę polityki symbolicznej, która ma bardzo duże znaczenie dla budowania identyfikacji narodowej i państwowej.

Dlatego warto przyłączyć się do tego programu.

HeMo

źródło: Kancelaria Premiera RP

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.